Strona główna/Aktualności/Miasto/Jak dobrze i zdrowo jeść nie marnując jedzenia

Jak dobrze i zdrowo jeść nie marnując jedzenia

23.01.2024 Edukacja

W ramach Europejskiego Tygodnia Żywności w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej odbyły się dzisiaj wyjątkowe warsztaty kulinarne dla uczniów szkół średnich.

Pyszne i zdrowe przekąski przygotowali dla swoich rówieśników i zaproszonych gości przyszli kucharze z Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej. Zdj. Wacław Troszka
Wzięli w nich również udział przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dwóch katowickich uczelni, z którymi miasto Rybnik współpracuje już blisko dwa lata, realizując projekty kulinarne związane ze zdrowym żywieniem i niemarnowaniem żywności. Wszystko zaś odbyło się pod auspicjami Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Jak mówili organizatorzy, owo Europejskie Miasto Nauki, doceniając inspirujące inicjatywy naszego miasta, propagujące stosowanie zrównoważonej diety i niemarnowanie jedzenia, na jeden dzień przeniosło się właśnie do Rybnika.
W czasie warsztatów, które poprowadzili nauczyciele RCEZ-u, uczniowie uczący się tutaj zawodu kucharza i technika żywienia z produktów, przekazanych w ramach zagospodarowania nadwyżek przez sklepy za pośrednictwem Śląskiego Banku Żywności, przygotowali na oczach rówieśników z innych szkół smaczne potrawy i przekąski. W warsztatowym menu znalazły się m.in.: wytrawne muffinki śniadaniowe, smoothie (koktajl) z ogórka i banana oraz jajcocha z warzywami i szynką.

Poczynaniom młodych kucharzy przyglądał się prezydent Rybnika Piotr Kuczea.Zdj. Wacław Troszka

W czasie warsztatów młodzież wysłuchała też krótkich wystąpień o żywności i żywieniu przedstawicieli obu wspomnianych wcześniej śląskich uczelni. Dr Grzegorz Głupczyk z UŚ-u opowiedział młodzieży, czym są działające w Rybniku ogólnodostępne lodówki społeczne oraz przedstawił najnowszy projekt realizowany w Boguszowicach Starych i w Boguszowicach Osiedlu - „Krauza smakowitości”. Dzięki wolontariuszom zupa niezjedzona przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 36 w Boguszowicach Starych oraz przez dzieci z Przedszkola nr 39 w Boguszowicach-Osiedlu trafia w krauzach, czyli w słoikach, do lodówki społecznej ustawionej w sąsiedztwie kościoła św. Barbary w dzielnicy Boguszowice-Osiedle.

Baszar El-Helou z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zachęcał młodzież do stosowania diety planetarnej, zdrowej i dla konusmenta, i dla naszej planety. Zdj. Wacław Troszka

Baszar El-Helou - reprezentujący Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zachęcał z kolei uczestników warsztatów do stosowania diety planetarnej. - Jedzcie tak, by dbać o zdrowie swoje, ale również o zdrowie naszej planety. Stosowanie tej diety zaczyna się już od przemyślanych zakupów, gdy nie kupujemy nadmiernych ilości jedzenia, które może się zepsuć, którego nie zdołamy spożytkować - mówił.

 

- Tak kreatywne środowisko jak w Rybniku spotyka się bardzo rzadko. Wiadomo, że od tego co człowiek je zależy nasze zdrowie, dlatego umiejętność zdrowego żywienia jest niezwykle ważna. Te dodatkowe aktywności związane z niemarnowanie jedzenia i chęcią podzielenia się posiłkami przygotowanymi przez uczniów z osobami potrzebującymi są czymś wyjątkowym. Ta chęć pomagania potrzebującym jest tym co nas łączy, a my tu na Śląsku umiemy pomagać. Na naszym uniwersytecie są również studia z zakresu dietetyki, więc możemy się także merytorycznie nieźle uzupełniać. Ale dzisiaj najważniejsze jest to, że ci młodzi ludzie ucząc się bardzo potrzebnego zawodu kucharza czy technika żywienia, uczą się również, że pomaganie innym może sprawiać przyjemność. Podziwiam kreatywność, dobrą wolę i zaangażowanie ludzi, których spotkałem w Rybniku - powiedział nam dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W czasie dzisiejszych warsztatów uczniowie wzięli też udział w telefonicznym quzie na temat marnowania żywności w Polsce. Zdj. Wacław Troszka

Jak powiedziała nam dyrektorka Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej Dorota Chrószcz, od dłuższego już czasu za sprawą współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rybniku, co jakiś czas posiłki przygotowane przez uczniów RCEZ-u trafiają na Wspólny Stół, działający przy ul. Zebrzydowickiej.

Warsztaty kulinarne z dwiema uczelniami

13 zdjęć

W ramach Europejskiego Tygodnia Żywności 23 stycznia w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej odbyły się dzisiaj warsztaty kulinarne dla uczniów szkół średnich, w których wzięli też udział przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dwóch katowickich uczelni, z którymi miasto Rybnik współpracuje już blisko dwa lata, realizując projekty kulinarne związane ze zdrowym żywieniem i niemarnowaniem żywności.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry