Strona główna/Aktualności/Miasto/Indeksy KUL-u dla zdolnych rybniczan

Indeksy KUL-u dla zdolnych rybniczan

03.03.2023 Miasto

Ona lubi książki i języki obce. On z równą pasją mówi o historii, co o teorii gier. Oboje nie zdali jeszcze matury, ale już zdobyli przepustki na studia. Paulina Sobik z chwałowickiego IV LO Kopernika właśnie wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość”, a Antoni Ścibich z II LO Frycza - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości”. I w nagrodę dostali symboliczne indeksy na Katolicki Uniwersytet Lubelski. 2 marca w IV Liceum Ogólnokształcącym w Chwałowicach rozdano ich w sumie 14 na trzy wydziały tej uczelni, a wśród szczęśliwców było 6 uczniów rybnickich szkół.

Zdobywcy indeksów i zwycięzcy konkursów wiedzy: Paulina Sobik z chwałowickiego IV LO Kopernika i Antoni Ścibich z II LO Frycza. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

To już ósma edycja konkursów wiedzy, które wspólnie z KUL organizuje IV LO w Chwałowicach. Tym razem odbyły się trzy konkursy - z biotechnologii, historii i języka angielskiego, a wzięli w nich udział licealiści m.in. z Mikołowa, Opola, Tychów, Wodzisławia, Kędzierzyna Koźle, Cieszyna, a nawet z Jarosławia. Wypełniali testy, pisali eseje i tworzyli prezentacje naukowe, a najlepsi spotkali się 2 marca w chwałowickim liceum. 29 finalistów przedstawiło tam swoje prace trzem komisjom konkursowym złożonym z wykładowców KUL-u.

- Przygotowałam prezentację na podstawie cytatu Rogera Millera „Some people walk in the rain, others just get wet” - „Niektórzy ludzie chodzą w deszczu, a inni po prostu mokną”. Interpretując ten cytat sięgnęłam nie tylko do filozofii, ale też zainspirował mnie Nick Vujicic, który urodził się bez rąk i nóg, a mimo to żyje pełnią życia. Takiego pozytywnego człowieka warto naśladować, bo żyje lepiej niż niektórzy zdrowi ludzie - ocenia Paulina Sobik z IV LO, która wygrała VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość”. 

- Jeszcze nie zdecydowałam czy wybiorę KUL - mówi Paulina. Zdj. (S)

Paulina zdobyła indeks na wybrany kierunek Wydziału Nauk Humanistycznych KUL-u. 

- Jeszcze nie zdecydowałam, czy wybiorę właśnie tę uczelnię, ale to dobra alternatywa. Taki indeks daje poczucie bezpieczeństwa - mówi Paulina, która zastanawia się też nad psychologią. 

- Uwielbiam czytać książki. Myślę nawet o napisaniu własnej, jeśli oczywiście czas mi na to pozwoli. Lubię też języki obce i oprócz angielskiego uczę się jeszcze włoskiego i francuskiego - mówi chwałowiczanka.

Wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość” oprócz Pauliny były też dwie inne reprezentantki rybnickich szkół: Julia Hruszka z Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku (3 miejsce w konkursie) i Anna Kuśka z II LO Frycza (5 miejsce). One również mają już zapewnione indeksy na wybrany kierunek Wydziału Nauk Humanistycznych KUL-u.

Historia pewnego matematyka

- Przygotowałem prezentację na konkurs historyczny o ekonomiście, matematyku i nobliście Johnie Nashu. Zaciekawiła mnie teoria gier, czyli to, w czym Nash miał największe zasługi - mówi Antoni Ścibich zwycięzca VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości”.

Bohater jego prezentacji był kiedyś bohaterem filmu „Piękny umysł”, a zagrał go Russell Crowe. - Ciekawostką jest to, że tak naprawdę Nash nie miał halucynacji wzrokowych, a wyłącznie słuchowe, więc film nie do końca wiernie oddaje jego historię, ale jest dobry i wart obejrzenia - poleca Antoni, który interesuje się nie tylko historią.

- Ten indeks „spadł” na mnie znienacka, wiec jeszcze nie miałem czasu, by się zastanowić, czy wybiorę tę uczelnię, ale to dobra propozycja, warta rozpatrzenia - przyznaje.

Antoni Ścibich zwycięzca VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości” odebrał gratulacje od wiceprezydenta miasta Wojciecha Świerkosza. Zdj. (S)

Antoni był jedynym uczniem rybnickiej szkoły w gronie zdobywców czterech indeksów na Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL-u.

W ostatnim z konkursów wiedzy - „Biotechnologia - jutro ludzkości” zwyciężył uczeń wodzisławskiego LO - Tomasz Widenka, ale indeksy na Wydział Medyczny KUL-u otrzymały też Zuzanna Mieszczak z II LO Frycza (2 miejsce w konkursie) i Wiktoria Wojtek z IV LO Kopernika (3 miejsce).

Dekada przyjaźni

IV LO i KUL współpracują z sobą od 10 lat.

- Pamiętam jakby to było wczoraj, a dziś mamy już 8 edycję konkursów i 10 lat od podpisania umowy o współpracy z tą uczelnią - mówi Małgorzata Wróbel, dyrektorka IV LO w Chwałowicach, którą cieszy, że konkursy udało się wznowić po pandemicznej przerwie.

A zaczynali od jednego wojewódzkiego wówczas konkursu z języka angielskiego i rywalizacji o tylko pięć indeksów KUL-u.

- Pamiętam jakby to było wczoraj... - mówi Małgorzata Wróbel o początkach współpracy z KUL. Zdj. (S)

- Wierzę, że dziś to już nie tylko współpraca, ale przyjaźń dwóch instytucji oświatowych, wprawdzie oddalonych od siebie o wiele kilometrów, ale działających dla osiągnięcia wspólnego celu. Tak samo mocno zależy nam na młodym człowieku, który jest dla nas bezcenną wartością. To właśnie na nauczycielach z pasją spoczywa odpowiedzialność za to, jaką przyszłość wybiorą młodzi ludzie - mówiła dyrektorka IV LO.

Wiceprezydent miasta Wojciech Świerkosz życzył czwartoklasistom by się rozwijali, a dziekan Wydziału Humanistycznego KUL prof. Dariusz Skórczewski, by mieli z kim dzielić kolejne sukcesy.

- Udowadniacie, że jesteście w stanie realizować swoje cele. Życzę, by zawsze towarzyszyła wam pasja, bo tylko ona sprawi, że realizacja celów przestanie być wyłącznie pracą, a stanie się źródłem radości i satysfakcji. Życzę wam również byście zawsze mieli kogoś bliskiego obok siebie, z kim będziecie mogli tę radość dzielić - mówił prof. Skórczewski.

W 372 dniu wojny

Uroczystość wręczenia symbolicznych indeksów oraz tytułów finalistów konkursów i listów gratulacyjnych dla nauczycieli zakończył koncert dedykowany walczącej Ukrainie.

Polowe łóżka, a na nich uchodźcy - taki obraz zapamiętamy z tej wojny. Taki obraz przywołały też uczennice-utalentowane wokalistki podczas koncertu dedykowanego Ukrainie. Zdj. (S)

Przed sceną na polowych łóżkach obrazujących sytuację, w jakiej przed rokiem znaleźli się Ukraińcy, siedziały uczennice, które następnie wchodziły na scenę, by zaśpiewać mniej lub bardziej oczywiste piosenki kojarzące się z wojenną rzeczywistością - „Nim wstanie dzień”, „Kołysanka Rosemary”, „Mamo tyś płakała” czy „Miejcie nadzieję”. W 372 dniu wojny w Ukrainie kultowe „Mury” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego wyśpiewała dyrektorka Małgorzata Wróbel, a „Bella Ciao” również Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektorka Domu Kultury w Chwałowicach, która koncert poprowadziła. Aranżacje wszystkich utworów opracował Jarosław Hanik.

Indeksy KUL-u dla zdolnych licealistów

30 zdjęć

2 marca w IV LO w Chwałowicach rozdano symboliczne indeksy na trzy wydziały KUL-u. Wśród 14 szczęśliwców jest 6 uczniów rybnickich ogólniaków, a najwięcej powodów do radości ma Paulina Sobik z chwałowickiego IV LO Kopernika, która wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość” i Antoni Ścibich z II LO Frycza - zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości”. Uroczystość zakończył koncert dedykowany walczącej Ukrainie.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry