I po maturze

05.05.2022 Miasto

– Trochę się stresowałem, ale było łatwiej niż się spodziewałem, choć muszę przyznać, że rozprawka nieco mnie zaskoczyła. Wybrałem temat dotyczący tego kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie fragmentu „Nocy i dni”. Na początku nie wiedziałem jak się za to zabrać, ale potem poszło już z górki. O wynik się nie martwię. Mam zamiar studiować prawo na Uniwersytecie Śląskim, więc język polski przyda mi się bardziej niż jutrzejsza matematyka, której też raczej się nie obawiam – mówił Kamil Zabiegliński, maturzysta z I LO „Powstańców”, po pierwszym dniu matur, które rozpoczęły się 4 maja.

Kamil Zabiegliński tegoroczny maturzysta

– Bardzo mi się podobało, bo był motyw tradycji, który powtarzałam. Fajna była również część sprawdzająca czytanie ze zrozumieniem. Nie było trudno, ale zobaczymy… Temat tradycji na podstawie „Pana Tadeusza” był wyjątkowo przyjemny, wiele osób obstawiało właśnie „Pana Tadeusza” albo „Dziady”. Lekki „stresik” był, ale kiedy już dostałam arkusz to emocje opadły. Trochę stresuję się matematyką, ale myślę, że też pójdzie mi dobrze. Jestem optymistką – mówiła Aleksandra Zinkowska, maturzystka z „Powstańców”, tuż po zakończeniu pierwszego egzaminu. Ola chce studiować logopedię lub pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

5 maja maturzyści napisali maturę z matematyki, a ostatnim przedmiotem obowiązkowym na poziomie podstawowym (6 maja) był język obcy, najczęściej angielski.

W naszym mieście chęć przystąpienia do matury zadeklarowało w sumie 1837 osób. 1568 z nich to tegoroczni absolwenci, pozostali – z lat ubiegłych. Podobnie jak przed rokiem, maturzyści nie zdawali egzaminów ustnych, ale musieli napisać przynajmniej jeden egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. – Największą popularnością w Rybniku cieszył się język angielski, który zadeklarowały 1194 osoby. Maturzyści wybierali również matematykę (583), język polski (410), geografię (321) i biologię (279). Takie wybory wynikają najczęściej z wymagań rekrutacyjnych określonych przez uczelnie, na które wybierają się maturzyści. Tylko jedna osoba w Rybniku zadeklarowała język włoski jako wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, a cztery – kulturę antyczną – wyjaśnia Krzysztof Słomczyński z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Aleksandra Zinkowska maturzystka z I LO

Maturzyści z "Powstańców" nie ograniczyli się tylko do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – Kamil Zabiegliński wybrał historię i język angielski, a Aleksandra Zinkowska do angielskiego i historii dorzuciła jeszcze język polski.

Na wyniki egzaminu dojrzałości abiturienci poczekają do 5 lipca.

(S)

do góry