Strona główna/Aktualności/Miasto/Hospicjum w Niedobczycach z nową ceną

Hospicjum w Niedobczycach z nową ceną

18.01.2023 Miasto

Jak po grudzie idzie, a właściwie nie idzie budowa hospicjum przy ul. Barbórki w Niedobczycach. Magistrat podpisał z głównym wykonawcą aneks cenowy, zwiększający wartość kontraktu, ale na razie niewiele z tego wynika, bo na placu budowy niewiele się dzieje.

Jak po grudzie idzie budowa hospicjum w Niedobczycach. Zdj. Wacław Troszka

O problemach z budową stacjonarnego hospicjum pisaliśmy już w grudniowym wydaniu „Gazecie Rybnickiej”. Opóźnienia są spore; zgodnie z umową jego budowa powinna się zakończyć we wrześniu tego roku, ale wiadomo już, że ten termin jest nierealny.

Główny wykonawca tłumacząc się inflacją i dużym wzrostem cen materiałów i usług domagał się znaczącego zwiększenia wartości kontraktu. Miasto zastanawiało się nad rozwiązaniem umowy z firmą, ale ostatecznie zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie wspomnianego aneksu. W przeciwnym razie miasto musiałoby sporządzić inwentaryzację wykonanych już robót i ogłosić przetarg na dokończenie budowy. To byłoby na pewno czasochłonne, a wynik finansowy takiej operacji mógłby się okazać przykrą niespodzianką.

Po zweryfikowaniu przedstawionej przez głównego wykonawcę robót dokumentacji, 19 grudnia przedstawiciele urzędu miasta podpisali z głównym wykonawcą aneks cenowy, na podstawie którego za wybudowanie hospicjum miasto ma zapłacić 31 mln 375 tys. zł. Cena przedstawiona w ofercie przetargowej firmy z Wrocławia wynosiła 27 mln 144 tys. zł. Aktualna wartość inwestycji jest więc o 4 mln, 231 tys. zł wyższa. Pytanie tylko, czy to coś zmieni i czy po podpisaniu aneksu prace nabiorą tempa. Na razie nic takiego się nie stało. Z naszych informacji wynika, że główny wykonawca ma problem z porozumieniem się ze swoimi podwykonawcami.

- Trafiliśmy na firmę, która bazuje głównie nad podwykonawcach, ale nie ma odpowiedniego zaplecza finansowego, stąd kłopoty - mówi dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miast Rybnika Jacek Hawel.

Jak informuje, główny wykonawca ma też kłopot z przedstawieniem dokumentacji, na podstawie której urząd miasta mógłby rozliczyć kolejną partię wykonanych robót. Do tej pory na konto firmy z Wrocławia urząd przelał więc tylko około 3 mln zł za roboty wykonane na początku inwestycji, która rozpoczęła się w grudniu 2021 roku.

Kolejnym problemem jest uzyskanie od głównego wykonawcy aktualnego harmonogramu budowy hospicjum.

Obecnie w Niedobczycach są realizowane prace związane wyłącznie z zagospodarowaniem terenu i doprowadzeniem niektórych sieci.

Wsparcie fundacji

Koncert na rzecz hospicjum stacjonarnego w bazylice. Zdj. Wacław Troszka

W minioną niedzielę w bazylice św. Antoniego odbył się doroczny koncert na rzecz hospicjum stacjonarnego, zorganizowany przez Fundację Puls-Med Blisko Ciebie, która zamierza zaangażować się m.in. w wyposażenie hospicjum. Dla niezbyt licznej, niestety, publiczności wystąpili: zespół ludowy Małe Rojanki, zespoły: Karolinki, Adadzio i Za Nim Pójdę oraz chór kameralny Appassionato i gitarzysta Karol Husak. W jego trakcie wolontariusze fundacji zebrali do puszek nieco ponad 1.706 zł.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry