Strona główna/Aktualności/Miasto/Historyczna zgoda w radzie miasta Rybnika! Radni PiS, KO i (..)

Historyczna zgoda w radzie miasta Rybnika! Radni PiS, KO i WDR za absolutorium dla prezydenta Kuczery

13.06.2024 Miasto

Niecodzienna sytuacja podczas sesji absolutoryjnej w Rybniku! Radni Prawa i Sprawiedliwości wspólnie z radnymi Koalicji Obywatelskiej oraz Wspólnie dla Rybnika zagłosowali za udzieleniem absolutorium prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze.

Piotr Kuczera z absolutorium. Zdj. WaT

"Zgoda buduje, niezgoda rujnuje" - to stare porzekadło ludowe wzięli sobie do serca rybniccy radni, którzy dziś, w czwartek 13 czerwca, głosowali nad udzieleniem prezydentowi Rybnika absolutorium za wykonanie gminnego budżetu w 2023 roku.

"Za" zagłosowali nie tylko radni wspierający prezydenta - należący do klubu radnych KO i WDR, ale też radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Sączek, przewodniczący Komisji Rewizyjnej i szef klubu radnych PiS głosował za udzieleniem absolutorium prezydentowi Kuczerze. Zdj. WaT

- Ośmioosobowy klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, któremu mam przyjemność przewodniczyć, podjął decyzję po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów z realizacji budżetu miasta, [...] postanowił w tym punkcie udzielić prezydentowi absolutorium z jednoczesną prośbą o dalsze podejście koncyliacyjne, i współpracę przy planowaniu budżetu na rok 2025. Dziękuję bardzo jesteśmy za udzieleniem absolutorium - ogłosił stanowisko klubu radnych PiS, jego przewodniczący Andrzej Sączek, który jest także szefem Komisji Rewizyjnej.

Ta także wydała pozytywną opinię jeśli chodzi o wykonanie budżetu i wnioskowała o udzielenie Kuczerze absolutorium.

Małgorzata Piaskowy, szefowa klubu radnych WDR i Franciszek Kurpanik - nowy szef klubu radnych KO odczytali stanowiska, zapowiadając, głosowanie

- Przyjęliśmy pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej oraz jej wniosek o udzielenie absolutorium. Biorąc pod uwagę fakt, że przewodniczącym komisji rewizyjnej jest radny będący w opozycji do prezydenta i koalicji rządzącej możemy spokojnie, bez dodatkowego komentarza zarekomendować udzielenie absolutorium prezydentowi. Zakładamy z dużą dozą pewności, że gdyby nieprawidłowości zostałyby wyłapane, komisja z całą pewnością nie zarekomendowałaby udzielenia prezydentowi absolutorium - mówiła Małgorzata Piaskowy, szefowa klubu radnych WDR.

I dodała:

- Mamy poważne szanse być świadkami niecodziennej sytuacji w naszym mieście, gdzie opozycja albo jej część zagłosuje za absolutorium dla prezydenta - mówiła Piaskowy.

- Mamy nadzieję, że jeśli przewodniczący Komisji Rewizyjnej po wnikliwej analizie dokumentacji wnioskuje do RIO o udzielenie absolutorium to będzie głosował za, o czym już nas zapewnił w swoim wcześniejszym wystąpieniu - mówiła Piaskowy.

Tak się stało Andrzej Sączek i wszyscy radni PiS zagłosowali za udzieleniem absolutorium prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze.

 Jak głosowano podczas sesji 13.06

Spośród 24 obecnych na sesji radnych za udzieleniem absolutorium zagłosowało 20 radnych, 3 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Przeciw byli radni z klubu radnych bezpartyjnych, mimo, iż wcześniej ich przewodniczący Mirosław Małek deklarował, że wstrzymają się od głosu.

- W kampanii byliśmy opozycją do pana prezydenta, dlatego też wstrzymamy się podczas głosowania nad absolutorium dla pana prezydenta. Myślę, że w kampanii wybrzmiało, dlaczego. Bardzo by nam zależało, żeby nawiązać współpracę. Mam nadzieję, że pan prezydent z naszej kampanii i z naszego programu jakieś punkty będzie chciał realizować - mówił Mirosław Małek, wspominając zalew rybnicki, lotnisko, uczelnię wyższą, czy kluby sportowe.

- Chciałbym wyrazić chęć w imieniu naszego klubu do współpracy. Mam nadzieję, że jakaś współpraca zostanie nawiązana - mówił Małek, dodając, że radni bezpartyjni się wstrzymają, ale ostatecznie zagłosowali "przeciw".

Kłosek zrezygnował z funkcji przewodniczącego klubu radnych KO

"Za" oczywiście byli wspierający prezydenta radni klubu Koalicji Obywatelskiej, którego stanowisko referował - co ciekawe - Franciszek Kurpanik.

Okazało się, że wcześniejszy przewodniczący klubu radnych KO Łukasz Kłosek zrezygnował z tej funkcji.

- Po rezygnacji z tej funkcji Łukasza Kłoska nowym przewodniczącym Klubu Koalicji Obywatelskiej został pan Franciszek Kurpanik - poinformował przewodniczący rady miasta Krzysztof Szafraniec, dziękując Kłoskowi za dotychczasową pracę i życząc Kurpanikowi powodzenia.

Kurpanik tłumacząc, że udzielenie absolutorium jest oceną prowadzonej polityki finansowej, rzetelności i przejrzystości. Jest wyrazem akceptacji Rady gminy sposobu wykonania budżetu przez prezydenta.

- Inwestycje zwłaszcza te strategiczne są kontynuowane, takie jak kolejny etap drogi regionalnej Racibórz Pszczyna, galeria, przebudowa sali gimnastycznej w pierwszym LO. Kwota przeznaczona na inwestycje w naszym mieście w 2023 roku wyniosła rekordowe 230 miliony złotych.
Wykonanie budżetu za 2023 rok zostało pozytywnie zaopiniowane przez regionalną Izbę Obrachunkową i Komisję rewizyjną. Miasto posiada zewnętrzny międzynarodowy rating pozwalający na dużą zdolność do spłacania swoich zobowiązań finansowych - wyliczał Franciszek Kurpanik.

Kuczera zaprosił na odpust w Bazylice

Na chwilę przed głosowaniem radnych nad absolutorium głos zabrał prezydent Piotr Kuczera.

- Ja wierzę, że każdy chce, aby Rybnik się rozwijał. Można dochodzić do celu różnie. Jedne podejścia są bardziej strome, a niektóre są bardziej łagodne. Niektóre są dłuższe, niektóre krótsze, trzeba szukać kompromisu, aby to, co jest wartością nas wszystkich, czyli nasza wspólnota samorządowa, mogła się dalej rozwijać - mówił Piotr Kuczera, dziękując radnym wszystkich opcji.

Prezydent Rybnika prosił, by zapomnieć już o "kampanijnym zacietrzewieniu i bez wielkiej polityki, biorąc pod uwagę możliwości finansowe miasta, współpracować na rzecz rozwoju miasta, w tym mocno wspierać działania związane z pozyskiwaniem unijnych funduszy, które są być może ostatnie w tak dużej skali.

- Jest takie przysłowie, a mądrość ludowa ma to do siebie, że jest trwała. Szukajmy tych momentów, gdzie zgoda będzie budowała nasze miasto - mówił Kuczera.

Przy okazji prezydent zaprosił do udziału w niedzielnym Odpuście w Bazylice Św. Antoniego.

- W międzyczasie dostałem zaproszenie - esemesa od księdza proboszcza Marka Bernackiego z Bazyliki św. Antoniego, który zaprasza wszystkich na odpust. To też pewien symbol jedności naszego miasta. Pokazujemy, że rady dzielnic, wszyscy mieszkańcy, ale też Rada Miasta może tak symbolicznie współuczestniczyć w tym wydarzeniu. To jest z jednej strony wydarzenie religijne, ale z drugiej wydarzenie symboliczne - pokazujące jedność naszego miasta, naszych 27 dzielnic. Wierzących, niewierzących, ludzi dobrej woli - w imieniu księdza proboszcza zapraszam na odpust, bo to święto naszego miasta - mówił Kuczera, zauważając, że jeszcze się nie zdarzyło w historii miasta, że sesja absolutoryjna była w dniu święta patrona.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry