Gwarki na Hoymie

04.12.2022 Miasto

Dzisiaj Barbórka. Przed tygodniem, w ostatnią sobotę listopada w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” z udziałem prezydentów Rybnika i Wodzisławia Śl. Piotra Kuczery i Mieczysława Kiecy oraz rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyka odbyły się XXI Gwarki Na Hoymie.

W czasie tradycyjnej ceremonii skoku przez skórę do grona gwarków Ignacego przyjęto nowych członków. Zdj. Wacław Troszkaprzyjęto nowych
Gwarki zorganizowały wspólnie Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, któremu prezesuje Alojzy Szwachuła i Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”.
Barbórkowa zabawa górników i zaproszonych gości odbyła się według tradycyjnego ceremoniału. Po tradycyjnym skoku przez skórę do grona gwarków Hoym gruby przyjęto m.in. Marka Gołosza, obecnego dyrektora Ignacego, funkcjonującego już jako placówka muzealna oraz emerytowanych górników-fachowców Andrzeja Goławskiego i Andrzeja Świdergała, członków ekipy, która tak niedawno uruchomiła 100-letnią parową maszynę wyciągową szybu Kościuszko, będącą dziś największą atrakcją Ignacego.
21. Gwarki na Hoymie (pierwotna nazwa kopalni Ignacy) po raz pierwszy zorganizowano w gruntownie zmodernizowanym podszybiu szybu

Po raz pierwszy gwarki odbyły się w zmodernizowanym podszybiu szybu Kościuszko. Zdj. Wacław Troszka

Kościuszko, w którym urządzono nowoczesną, multimedialną wystawę obrazującą rolę pary w XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej. To za sprawą tego cudu, czyli przeobrażenia starej, nieczynnej kopalni w atrakcję turystyczną Rybnika, Skarbnik, który odwiedził bawiących się górników podarował jej dyrektorowi Markowi Gołoszowi strój najpopularniejszego na świecie czarodzieja Harrego Potera.

Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy Marek Gołosz otrzymał od Skarbnika strój czarodzieja. Zdj. Wacław Troszka

W czasie zabawy jak to na gwarkach rywalizowały ze sobą dwie ławy, zaś przyznającemu punkty i rozstrzygającemu wszelkie kwestie sporne prezydium prezesował Alojzy Szwachuła. Tytuł Króla Piwoszy i puchar w kształcie okazałego kufla, po pojedynku na kufel piwa zdobył Wiesław Biernat, emerytowany górnik kopalni Rydułtowy.
Wacław Troszka

21. Gwarki na Hoym Grubie

29 zdjęć

W ostatnią sobotę listopada w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” z udziałem prezydentów Rybnika i Wodzisławia Śl. Piotra Kuczery i Mieczysława Kiecy oraz rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyka odbyły się XXI Gwarki Na Hoymie. Zorganizowali je wspólni Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, któremu prezesuje Alojzy Szwachuła i Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”. WaT

do góry