Strona główna/Aktualności/Miasto/Grają w planszówkę i uczą się stawić czoła (..)

Grają w planszówkę i uczą się stawić czoła uzależnieniom

29.05.2023 Edukacja

Opiekunki Szkolnej Kasy Oszczędności ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza
w Świerklanach, realizując założenia Programu SKO dotyczące m.in. zdrowia dzieci
i młodzieży, dbają również o zdrowie psychiczne swoich uczniów. Pozyskując środki na zakup gier planszowych mogły z powodzeniem zająć się jednym z palących problemów dzisiejszych czasów - uzależnieniami behawioralnymi, czyli uzależnieniami od czynności.

Dzięki wykorzystaniu gry, młodzież uczy się przeciwdziałać uzależnieniom.

W efekcie takich działań absolwenci SP1 opuszczają mury szkolne bogatsi w wiedzę dotyczącą nie tylko przedsiębiorczości, oszczędzania, ekologii, bezpieczeństwa w sieci i na drodze, zdrowego odżywiania, ale i uzależnień behawioralnych dzięki wykorzystaniu gry "Game-X-Reaktywacja".

Jest to edukacyjna gra planszowa w zakresie uzależnień behawioralnych, przygotowana przez zespół Everest Group, prowadzony przez prof. Piotra Morcińca z Uniwersytetu Opolskiego.

Celem trwającej około 3 godziny rozgrywki jest zwiększenie oddziaływań profilaktycznych wśród młodzieży, rozwijających wiedzę i kompetencje w zakresie uzależnienia m.in. od zakupów, ćwiczeń sportowych, komputera i Internetu, używania telefonów komórkowych i nowych technologii, portali społecznościowych seksu, pracy, hazardu, solarium, kompulsywnego jedzenia, a nawet od zafiksowania „zdrową żywnością”.

Taka forma nauki jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna od wkuwania.

Ponadto gra jest nakierowana na kształtowanie prawidłowej postawy i zachowania, zwłaszcza w kontekście pomocy rówieśniczej (metodą edutainment, czyli uczenia przez zabawę).

Zastosowanie gry planszowej jako narzędzia edukacyjnego pozwala kształtować
w innowacyjny sposób na profilaktykę uzależnień, nie tylko z perspektywy osoby dorosłej (nauczyciela, rodzica, terapeuty), ale przede wszystkim z punktu widzenia rówieśnika, który nierzadko jako pierwszy dostrzega problem u koleżanki lub kolegi.

Stosowana przez Opiekunki SKO, Magdalenę Pieszko i Annę Oleksy, innowacja w zakresie wiedzy pozwala grającym uczniom w krótkim czasie i bez „nudnego zakuwania” na zdobycie wszystkich istotnych informacji dotyczących uzależnień behawioralnych oraz mechanizmów ich powstawania, a zwłaszcza wskazuje metody i narzędzia pomocy rówieśniczej. W zakresie umiejętności i kompetencji pomaga rozpoznawać zagrożenia związane z uzależnieniami behawioralnymi wśród młodzieży, inicjować działania związane z pomocą rówieśniczą
w w/w zakresie, przeciwdziałać postawie bierności i obojętności, a więc kształtuje bezcenną wrażliwość i empatię.

Gra planszowa cieszy się zainteresowaniem młodzieży.

Kierując się przewodnim hasłem wykorzystanej gry: "Reagujesz - Pomagasz - Zyskujesz", poprzez element zabawy, jaką jest gra, uczniowie w atrakcyjny dla siebie sposób chętnie
i z zaangażowaniem przyswajają wiedzę i odkrywają swoją kluczową rolę w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród rówieśników.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry