Strona główna/Aktualności/Miasto/Gdzie nie ma czym oddychać? Najnowszy smogowy ranking miast

Gdzie nie ma czym oddychać? Najnowszy smogowy ranking miast

03.11.2022 Miasto

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda to nowy smogowy lider Polski. Dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na liście znalazł się też Rybnik, ale nie zajmuje już pierwszych miejsc jak dawniej.

 Rybnik na liście PAS, ale już nie na pierwszych miejscach. Zdj. AK

To kolejny coroczny ranking smogowych miejscowości opublikowany przez Polski Alarm Smogowy, który obejmuje dane za rok 2021, mierzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tym razem w trzech kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni - zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda.

Na podium znajdują się również miejscowości z Małopolski - Nowy Targ i Sucha Beskidzka i ze województwa śląskiego - Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska - Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

Tabela 1.

Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45%.

Tabela 2.

Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów - we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku! Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500% dopuszczalnej normy!

Tabela 3

- Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego - To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych w roku. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie - tam smog trwał 96 dni - czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w wielu pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej - dodaje Siergiej.

Mapa 1.

I dodaje:

- Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdój to aż 800% przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdrój, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Mapa 2

- Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą ilością starych kamienic w centrach oraz zapóźnieniem wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim - komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Mapa 3

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

Opracowanie Redakcja

do góry