Strona główna/Aktualności/Miasto/Galeria sztuki powstaje równocześnie z mieszkaniami. (..)

Galeria sztuki powstaje równocześnie z mieszkaniami. Strefa Rzeczna zmieni krajobraz Śródmieścia

31.07.2022 Miasto

W miejscu wielkiego klepiska, na którym jeszcze do niedawna bezładnie parkowały samochody ruszyła budowa pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej. Obok powstających tu budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego to kolejny element zagospodarowania tzw. strefy „Rzeczna” w centrum Rybnika.

Ruszyła budowa Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku. Zdj. Michał Koczy
Projekt Pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej oraz zagospodarowania terenu przy ulicy gen. J. Hallera zakłada powstanie przestrzeni dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej.

- Pomysł budowy Centrum Edukacji Artystycznej ma swoje źródło w rybnickim środowisku szeroko pojętych sztuk plastycznych - wyjaśnia Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- To rybniccy twórcy zwrócili moją uwagę na fakt, że w naszym mieście właściwie nie ma możliwości organizowania wystaw rzeźby czy malarstwa, nie mówiąc już o nowoczesnych instalacjach. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy sale w domach kultury i to powinno wystarczyć. Okazuje się jednak, że właściwie żadna z tych sal nie spełnia wymogów wystawienniczych - największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki - dodaje prezydent.

Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra - zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Działalność pawilonu CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.

- Ważnym argumentem za powstaniem tego miejsca są ludzie - ikony, czyli pochodzący z Rybnika artyści Adolf Ryszka i Edward Sitek - mówi prezydent Kuczera. - Obaj artyści byli rzeźbiarzami cenionymi na całym świecie, jednak zupełnie zapomniani w Rybniku. Dlatego chciałbym, by powstający obiekt był przestrzenią do upamiętnienia zarówno tych artystów, jaki wielu innych z naszego miasta - dodaje prezydent.

Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu.

Centrum Edukacji Artystycznej to jeden z elementów projektu „Rzeczna”. Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma stanowić tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych.

Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra - zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
Prace budowlane wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o., z Sosnowca, za kwotę 8.396.700,93 zł.

Na sąsiedniej działce, ten sam wykonawca realizuje inwestycję rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powstaje tam budynek z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi. Zdj. Michał Koczy
Warto dodać, że na sąsiedniej działce, ten sam wykonawca realizuje inwestycję rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powstaje tam budynek z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.

Opracowanie Redakcja

do góry