Strona główna/Aktualności/Miasto/Galeria Sztuki Rzeczna otworzy się 9 marca. O swoich (..)

Galeria Sztuki Rzeczna otworzy się 9 marca. O swoich zdjęciach opowie Chris Niedenthal

05.03.2024 Miasto

9 marca wielka sztuka zagości na stałe w Rybniku. Tego dnia otwarta zostanie nowa Galeria Sztuki Rzeczna. Na inaugurację zobaczymy tu rzeźby słynnego w świecie rzeźbiarza urodzonego w rybnickim Popielowie - Adolfa Ryszki, a o swoich zdjęciach prezentujących powojenną historię Polski i świata opowie sam autor Chris Niedenthal. 

Od lewej prezydent Piotr Kuczera, Nina Giba i Michał Wojaczek, dyrektor teatru podziwiają artefakty z wystawy Chrisa Niedenthala. Zdj. W.Troszka

- Spodziewamy się tłumów z całej Polski, bo też prezentowane przez nas na otwarciu wystawy są na skalę ogólnopolską bezprecedensowe. Możemy jako rybniczanki i rybniczanie być bardzo dumni, że po raz pierwszy na Śląsku w ogóle będzie pokazana tak duża przekrojowa wystawa zarówno profesora Adolfa Ryszki jak i Chrisa Niedenthala, znanego w całym świecie fotoreportera, który przez ostatnie 50 lat doskonale dokumentował historię tej części Europy, w której się znajdujemy - mówi Nina Giba, kierowniczka nowej Galerii Sztuki Rzeczna.

- Myślę, że wybór tych artystów i tych prezentacji jest nieprzypadkowo umiejscowiony w czasie, dlatego że - raz - jesteśmy chwilkę przed wyborami i trzeba sobie co chwilkę przypominać o wartościach demokratycznych, a dwa - że te wystawy są o naszej tożsamości. Niedenthal mówi wprost, skąd się wywodzimy, a Ryszka pokazuje, że hajmat bez względu na to, gdzie się pracuje w świecie, można nosić cały czas w sercu - dodaje Nina Giba.

Odtąd wielka sztuka ma być symbolem Rybnika.

- Szukaliśmy pomysłu na zagospodarowanie Kwartału Rzeczna i wiedzieliśmy, że musi spełniać przynajmniej kilka funkcji. Chcieliśmy, aby powstało też takie miejsca, gdzie mamy okazję do spotkania się ze sztuką wysoką. Miejsce, które będzie symbolem miasta Rybnika, będzie pokazywało też, jakie ambicje ma miasto Rybnik, że chcemy być centrum Subregionu Zachodniego, gdzie sztuka szeroko rozumiana jest w sposób profesjonalny pokazywana - tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej przyznaje, że przygotowanie tak ambitnych wystaw kosztowało sporo wysiłku.

- Produkcja tych wystaw to wiele godzin pracy - przede wszystkim aranżacja wystawy Chrisa Niedenthala, która się składa z kilkuset zdjęć wieszanych co do milimetra, opisywanych dwujęzycznie, też po to, by obcokrajowcy, którzy odwiedzają Rybnik mogli w pełni tę wystawę odebrać, bo to jest wystawa o wielkiej wartości artystycznej, reporterskiej i historycznej - mówi Michał Wojaczek.

Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku ma pełnić funkcję także Centrum Edukacji Artystycznej.

- Oprócz tych przestrzeni galeryjnych, Galeria Sztuki Rzeczna ma swój drugi człon w nazwie czyli Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej. Będziemy prowadzić edukację przez prezentację sztuki, ale będą się tu odbywały również wykłady, warsztaty, szkolenia. Chcemy, by ta sala miała też trochę charakter komercyjny. Będziemy ją w przyszłości wynajmować na organizację szkoleń i warsztatów z plusem, czyli uczestnicy będą też mogli dotknąć sztuki. Ta edukacja będzie się odbywała na bardzo wielu poziomach - mówi Michał Wojaczek.

Galeria Sztuki "Rzeczna" tuż przed otwarciem

24 zdjęcia

W sobotę, 9 marca wielkie otwarcie Galerii Sztuki „Rzeczna” i wernisaże dwóch wystaw, inaugurujących jej działalność: fotografii fotoreportera Chrisa Niedenthala oraz rzeźby pochodzącego z rybnickiego Popielowa Adolfa Ryszki. We wtorek 5 marca prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej Michał Wojaczek oraz dyrektorka nowej galerii Nina Giba spotkali się w niej z dziennikarzami.  

 

 

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry