Strona główna/Aktualności/Miasto/Fotowoltaika dla rybnickich przedszkoli

Fotowoltaika dla rybnickich przedszkoli

18.07.2022 Miasto

Jeszcze w tym roku na dachach ośmiu miejskich budynków oświatowych, głównie przedszkoli, wykonane zostaną mikroinstalacje fotowoltaiczne. W sumie miasto ma w planach montaż 21 takich instalacji.

Instalacja na budynku rybnickiego Bushido. Zdj. MOSiR Rybnik.Ich budowa wpisuje się w realizowaną od dłuższego czasu przez Rybnik walkę o lepsze powietrze, m.in. poprzez racjonalne zużywanie ciepłej wody czy inwestycje termomodernizacyjne.

Miasto ma już zaprojektowanych 21 mikroinstalacji fotowoltaicznych w 19 budynkach edukacyjnych. W tym roku powstanie osiem - na budynkach przedszkoli numer 4, 10, 13, 17, 20, 23 i 42 oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kościuszki. Planowane koszty budowy to ok. 964 tys. zł.

- Instalacje fotowoltaiczne na miejskich obiektach wpłyną na zmniejszenie kosztów utrzymania i poprawę środowiska naturalnego - przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Szacujemy, że osiem z powstających w tym roku mikroinstalacji fotowoltaicznych wyprodukuje ok. 140 tys. kWh na rok - dodaje.

Na kolejne lata zaplanowano wykonanie dalszych dokumentacji projektowych na instalacje fotowoltaiczne oraz realizację tych już zaprojektowanych.

Warto dodać, że uruchomiono już instalacje fotowoltaiczne na sześciu obiektach rybnickiego MOSiR-u, m.in. CRiR Bushido, stadionie miniżużlowym i sali gimnastycznej w Niedobczycach.
Opracowanie: Redakcja.

do góry