Strona główna/Aktualności/Miasto/Flanca Party w Chwałęcicach

Flanca Party w Chwałęcicach

20.05.2023 Miasto

- To już trzecia edycja Flanca Party w Chwałęcicach. Pomysł zrodził się z zamiłowania do ogrodnictwa, a idea jest taka by wymieniać się sadzonkami i roślinami doniczkowymi - opowiada prezes Superfundacji Agnieszka Siedlaczek. Od sierpnia 2020 roku fundacja prowadzi Centrum Aktywności Lokalnej CAL w Chwałęcicach. Mieści się ono w budynku dawnego przedszkola (ul. Grodzka 14), a atutem tego miejsca jest urokliwy ogród.

Flanca Party w Chwałęcicach. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

To właśnie tam 19 maja odbyła się wymiana roślin, a mieszkańcy, członkowie fundacji i jej przyjaciele nie zawiedli. Przynieśli kwiaty doniczkowe, ogrodowe, sadzonki warzyw i owoców m.in. liliowce, irysy, trawy ozdobne, konwalie, orliki, funkie, stokrotki, miętę, truskawki, pomidory oraz nasiona. Oprócz wymiany roślin uczestnicy Flanca Party zakładali też rabaty społeczne ze zdrowymi warzywami oraz sadzili ziemniaki.

Pod okiem specjalistek z Fundacji NATURAlnego Rozwoju na społecznych rabatach posadzono m.in. pomidory. Zdj. (S)

- Dzisiaj zamontowaliśmy też zbiornik na deszczówkę, wiec każdy kto tutaj przyjdzie będzie mógł podlać warzywne rabaty - opowiada Agnieszka Siedlaczek.

A pomogło w tym finansowe wsparcie w ramach projektu StratKIT+ i Funduszu Interreg Baltic Sea Region.

W planach jest jeszcze wieszanie budek lęgowych, a póki co odbyły się tam warsztaty ogrodnicze dla najmłodszych. Pod okiem duetu Fundacji NATURAlnego Rozwoju dzieci zasadziły młode cebulki, które zabrały do domu, by obserwować jak rosną, a później oczywiście zjeść na kanapce.

Wiele dzieci sadziło warzywa po raz pierwszy w życiu. Zdj. (S)

Młodzi ogrodnicy z równym zapałem obsadzali też rabaty społeczne, na których posadzili sałatę, pomidory, paprykę i truskawki. Przygotowano też słodki poczęstunek, były bańki mydlane i …traktor, który okazał się sporą atrakcją, głównie dla najmłodszych.

Traktor - jedna z atrakcji Flanca Party. Zdj. (S)

- W chwałęcickim CAL-u dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia ceramiczne dla dorosłych, ale chcemy też ruszyć z warsztatami dla dzieci, szczególnie, że mamy tutaj piec do wypalania ceramiki. Ponadto w CAL-u spotykają się dwie dziecięce grupy tańca, ale też przedstawiciele Rady Dzielnicy Chwałęcice i stowarzyszenia Chwalynciok, a duża sala wynajmowana jest na imprezy okolicznościowe - opowiada prezeska Superfundacji.

CAL w Chwałęcicach udało się również doposażyć w meble i sprzęty w ramach projektów budżetu obywatelskiego.

Warto było ubrudzić sobie ręce... Zdj. (S)

Trzecią akcję Flanca Party zrealizowali: Fundacja Superfundacja i Stowarzyszenie Działań Lokalnych Chwalynciok przy finansowym wsparciu projektu StratKIT+ i Funduszu Interreg Baltic Sea Region.

Flanca Party w Chwałęcicach

29 zdjęć

19 maja w ogrodzie przy budynku Centrum Aktywności Lokalnej w Chwałęcicach odbyła się trzecia edycja Flanca Party, czyli akcja wymiany sadzonek i roślin doniczkowych. Ponadto przygotowano warsztaty ogrodnicze dla najmłodszych, które poprowadziła Fundacja NATURAlnego Rozwoju. Zamontowano zbiornik na deszczówkę i obsadzono rabaty społeczne zdrowymi warzywami. Był słodki poczęstunek, bańki mydlane i …traktor, który okazał się sporą atrakcją akcji. Trzecią edycję Flanca Party zrealizowali: Fundacja Superfundacja i Stowarzyszenie Działań Lokalnych Chwalynciok przy finansowym wsparciu w ramach projektu StratKIT+ i Funduszu Interreg Baltic Sea Region.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry