Strona główna/Aktualności/Miasto/Festiwal nauki dla młodych rybniczan

Festiwal nauki dla młodych rybniczan

22.05.2025 Edukacja

Około 900 dzieci z klas 4-5 rybnickich szkół podstawowych wzięło dziś udział w 12. edycji Festiwalu Nauki, który na Zabytkowej Kopalni „Ignacy” zorganizowało miasto. Nie zabrakowało naukowych ciekawostek, eksperymentów, warsztatów ekologicznych i popularyzatorów wiedzy, w tym Tomasza Rożka.

Czy wszystkiego mamy pod dostatkiem? – pytał uczniów SP nr 11 Tomasz Rożek. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Statystyczny Polak produkuje około 400 kg śmieci rocznie, nie licząc żywności.

– A w Polsce żyje mniej więcej 40 milionów ludzi. Co zatem można zrobić z taką górą śmieci? Przerobić, i to jest właściwe podejście, albo nie przerobić, i to jest czyste marnotrawstwo. Przerobienie butelki na materiał, z którego uszyjemy płaszcz, czy przetopienie szkła z półki ze starej lodówki na szybę samochodową, oszczędza nasze środowisko, ale oszczędza też nasze pieniądze – tłumaczył Tomasz Rożek, propagator nauki, fizyk i dziennikarz, uczniom SP nr 11 z Rybnika, którzy wzięli udział w festiwalu.

Ale nie były to jedyne atrakcje. Filip Dębowski wprowadził dzieci w świat cyberbezpieczeństwa, o tajnikach rozkładu jazdy komunikacji miejskiej opowiedział Bartosz Mazur z Urzędu Miasta Rybnika, a Marek Żyła odsłonił kulisy lalkarstwa. Można było wziąć udział w warsztatach chemicznych, matematycznych i fizycznych prowadzonych przez Uniwersytet Rozwoju, Collegium Maius, rybnicką filię Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Wulkan Doświadczeń, Akademię Nauki i Rozwoju, rybnicki Sanepid, Stowarzyszenie Ratowników Medycznych oraz niektóre rybnickie szkoły.

Prawie jak w NASA. Zdj. (S)

- Festiwal, który po raz czwarty odbywa się w Zabytkowej Kopalni "Ignacy" skierowany jest do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, po to by pokazać im, że matematyka, fizyka, chemia i astronomia choć trudne mogą być bardzo interesujące i inspirujące. Tutaj mogą je poznawać i zgłębiać ich tajniki, uczestnicząc w prelekcjach, pokazach, warsztatach i doświadczeniach. Na festiwal zaprosiliśmy też wielu ciekawych prelegentów – mówi Katarzyna Korba z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika.

Festiwal Nauki łączy edukację, pasję i zabawę. Na Ignacym młodzi odkrywcy mieli do dyspozycji strefę ekologiczną, chemiczną, astrologiczną i sensoryczną. Mogli wziąć udział w pokazie działania maszyny do przetwarzania plastiku, przymierzyć uniform astronauty i obserwować gwiazdy przy użyciu teleskopu. Stanęło tu przenośne planetarium, a Astro Hunters przybliżyło tajniki funkcjonowania akwarium oceanicznego. Nie zabrakło przedstawicieli Straży Miejskiej, Policji, OSP Niewiadom i Zakładu Karnego z Jastrzębia-Zdroju.

Zainteresowanie budziły drony. Zdj. Julia Osika

Rybnicka filia Politechniki Śląskiej pozwoliła na zabawę z robotami do programowania, Edukatorium Juliusz zapewniło gry i zabawy stymulujące półkule mózgowe, a pracownicy PKO Banku Polskiego prowadzili warsztaty z cyberbezpieczeństwa. 

Festiwal to świetna okazja, aby spotkać naukowców, odkryć nowe pasje, poznać, doświadczać… Zdj. Julia Osika

Dostępna była również SOWA oraz stanowiska z eksponatami matematycznymi Collegium Maius. Tematy związane z ekologią przybliżyli urzędnicy z kilku wydziałów UM Rybnika we współpracy z firmą EKO sp. z o.o. i pracownicy Wodociągów. Na odwiedzających czekały liczne atrakcje, gry i zabawy oraz lody rzemieślnicze, oczywiście w pakiecie z pokazem użycia ciekłego azotu.

(S), Julia Osika

Festiwal nauki dla młodych rybniczan (I)

23 zdjęcia

Około 900 dzieci z klas 4-5 rybnickich szkół podstawowych wzięło dziś udział w 12. edycji Festiwalu Nauki, który na Zabytkowej Kopalni „Ignacy” zorganizowało miasto. Nie zabrakło naukowych ciekawostek, eksperymentów, warsztatów ekologicznych i popularyzatorów wiedzy, w tym Tomasza Rożka. 

Festiwal nauki dla młodych rybniczan (II)

42 zdjęcia

Około 900 dzieci z klas 4-5 rybnickich szkół podstawowych wzięło dziś udział w 12. edycji Festiwalu Nauki, który na Zabytkowej Kopalni „Ignacy” zorganizowało miasto. Nie zabrakło naukowych ciekawostek, eksperymentów i warsztatów ekologicznych.

 

 

Zobacz także

Eksplozja wiedzy na Ignacym
Eksplozja wiedzy na Ignacym

Eksplozja wiedzy na Ignacym

do góry