Familoki na gaz

03.10.2022 Miasto

Dziesięć komunalnych familoków przy ul. Ogrodowskiego na Piaskach w dzielnicy Paruszowiec-Piaski jest obecnie gruntownie termomodernizowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Dziesięć familoków pry ul. Ogrodowskiego, obecnie  gruntownie termomoderniozowanych już wkrótce będzie ogrzewanych gazem. Zdj. Wacław Troszka
W 110 mieszkaniach zostaną zdemontowane piece węglowe i zastąpione gazowymi. Stare instalacje etażowego centralnego ogrzewania również zastąpią nowe.
Poprawią się nie tylko warunki życia mieszkańców (rachunki za gaz to osobna kwestia), ale przede wszystkim zmniejszy zdecydowanie emisja szkodliwych spalin. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zdecydowanie poprawi się również estetyka wiekowych przecież budynków. Dzięki zastosowanej technologii ocieplania ścian zewnętrznych, dotychczasową niezbyt udaną imitację cegieł, którą przykryto oryginalne mury w czasie poprzedniej termomodernizacji, przykryją teraz klinkierowe tzw. licówki. Budowlańcy okładają mury gotowymi arkuszami, które składają się z warstwy materiału termoizolacyjnego i wspomnianych już klinkierowych licówek.

Ociepleniowe arkusze z klinkierowymi licówkami. Zdj. Wacław Troszka
Prace na osiedlu Ogrodowskiego wykonuje aż pięć firm, w tym trzy z Rybnika. Inwestycja ma kosztować prawie 16,5 mln zł, ale 13 mln wyniesie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Podłączenie do budynków gazu zaplanowano na 30 września, ale nastąpi to dopiero w tym miesiącu, patrząc na stopień zawansowania trwających robót można przypuszczać, że najwcześniej za kilka dni.

Nowa izolacja, przykrywa starą. Nie ulega wątpliwości, że klinkierowe okładziny będą się prezentować dużo lepie od wcześniejszej imitacji cegieł. Zdj. Wacław Troszka

Kłopotem dla lokatorów mieszkań, w których zdemontowano już piece węglowe okazał się chłodny wrzesień. Obawiając się również późniejszego niż wynika to z umowy podłączenia gazu do zmodernizowanych budynków przez Polską Spółkę Gazownictwa, ZGM udostępnił lokatorom familoków przenośne piece elektryczne, w które zaopatrzył się gdy podobne problemy pojawiły się przy termomodernizacji bloków przy ul. Morcinka w dzielnicy Niewiadom. Lokatorzy, którzy z ich skorzystają nie będą musieli ponosić kosztów zużytej na ogrzewanie mieszkań energii elektrycznej. Wcześniej zostaną odnotowane stany liczników energii elektrycznej, a po odłączeniu pieców dokonane stosowne wyliczenia. Jak informuje dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku Artur Gliwicki, w dwóch z dziesięciu modernizowanych familoków są jeszcze niezdemontowane piece węglowe, więc ich lokatorzy, jeśli tylko mają jeszcze węgiel, są we względnie dobrej sytuacji. Do piątku 30 września z możliwości wypożyczenia grzejników skorzystało 12 lokatorów.
Wszystkie zaplanowane prace termomodernizacyjne przy ul. Ogrodowskiego mają się zakończyć do połowy listopada.
Wacław Troszka

 

do góry