Strona główna/Aktualności/Miasto/Fajrant z Industriadą

Fajrant z Industriadą

03.09.2022 Miasto

Pod hasłem „Po szychcie. Czas na fajrant!” odbyła się tegoroczna odsłona Industriady, czyli święta śląskiego szlaku zabytków techniki. Na Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu.

Bez wątpienia największą industrialną atrakcją w Niewiadomiu była pracująca pod parą 100-letnia kopalniana maszyna wyciągowa. Zdj. WacławTroszka

Po raz pierwszy Ignacy bierze w niej udział pełną parą, czyli z czynną już parową maszyną wyciągową i multimedialną wystawą poświęconą roli pary w rewolucji przemysłowej. Nic więc dziwnego, że wiele osób i to prawie z całego Śląska wybrało się tu dzisiaj, by zobaczyć pracującą pod parą 100-letnią maszynę.

Wiele atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach Industriady. Zdj. Wacław Troszka

Organizatorzy przygotowali też dodatkowe atrakcje, głównie dla dzieci, ale nie tylko. Do eksperymentowania w kuchni i sięgania po nowości zachęcał finalista programu MasterChef Mateusz Krojenka, który dzisiaj gotował pod chmurką.

W części muzycznej wystąpił dzisiaj zespół Taraka. Zdj. Wacław Troszka

Z kolei na plenerowej scenie wystąpił zespół Taraka z Wielkopolski, prezentujący współczesną wersję muzyki słowiańskiej, którą z powodzeniem łączy z elementami muzyki żydowskiej i cygańskiej.
W wieczornej części industrialnej zabawy Hirek Wrona miał poprowadzić plenerową dyskotekę pod szybami, a na koniec zaplanowano jeszcze taneczny pokaz dziewcząt z rybnickiego Studia Tańca „Vivero”.
Wacław Troszka

Industriada na Ignacym

14 zdjęć

Pod hasłem „Po szychcie. Czas na fajrant!” odbyła się tegoroczna odsłona Industriady, czyli święta śląskiego szlaku zabytków techniki. Na Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Po raz pierwszy Ignacy bierze w niej udział pełną parą, czyli z czynną już parową maszyną wyciągową i multimedialną wystawą poświęconą roli pary w rewolucji przemysłowej. Nic więc dziwnego, że wiele osób i to prawie z całego Śląska wybrało się tu dzisiaj, by zobaczyć pracującą pod parą 100-letnią maszynę.

do góry