Strona główna/Aktualności/Miasto/Emaliowane tabliczki zdobią już ponad 100 rybnickich (..)

Emaliowane tabliczki zdobią już ponad 100 rybnickich domów

08.11.2022 Miasto

Już ponad 100 rybnickich domów zdobią emaliowane tabliczki adresowe nawiązuje do historii Rybnika, a dokładniej huty Silesia, słynącej niegdyś m.in. z produkcji emaliowanych naczyń.

Tabliczki emaliowane nawiązują do historii przemysłowej Huty Silesia

Emaliowane znaczki nie tylko pełnią funkcję informacyjną, ale też dyskretnie zdobią posesje. Są eleganckie, a jednocześnie proste - na emaliowanej tabliczce znajduje się numer, nazwa ulicy oraz logo heraldyczne Rybnika. Tabliczka ma charakterystyczny połysk i powierzchnię, a litery, cyfry i znaki są lekko wypukłe. Całość nawiązuje do historii Rybnika, a dokładniej do huty Silesia, słynącej niegdyś m.in. z produkcji emaliowanych naczyń. Tablica wypalana jest w piecu w temperaturze 800 stopni Celsjusza.

- Ta tradycyjna, odwołująca się do przemysłowej spuścizny miasta technologia została użyta do wykonania tablicy adresowej o unowocześnionej, skrzynkowej konstrukcji. Wypalanie powoduje, że tablice mają nie do końca doskonały kształt - dlatego każda jest unikatowa. Do tablicy dołączona jest małoinwazyjna ramka montażowa, która ułatwi jej pozycjonowanie na elewacji, murze lub płocie. Ramka zapewnia trwałą ekspozycję tego małego dzieła sztuki rzemieślniczej - mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów Urzędu Miasta Rybnika.

Tabliczki w różnych rozmiarach.

Przygotowany przez Miasto produkt wpisuje się w założenia Systemem Informacji Miejskiej, którego celem jest porządkowanie przestrzeni miasta. Przypominamy, że chodzi o system oznaczeń i informacji orientacyjnych, który ma wpływ na wygodę korzystania z miasta.
W jego skład wchodzą: tablice adresowe i ulicowe, drogowskazy, mapy, informacje na przystankach, miejskich parkingach, urzędach, instytucjach i innych obiektach użyteczności publicznej. W SIM uwzględniono też ujednolicenie informacji komercyjnych - dojazdowych i orientacyjnych dla firm.

- SIM wdrażamy stopniowo, w miarę remontów i nowych inwestycji na obiektach i instytucjach miejskich. Nowe tablice adresowe i oznaczenia orientacyjne są już zauważalne w mieście, cieszę się, że także mieszkańcy na swoich prywatnych posesjach decydują się na zamieszczenie tablic w barwach miejskich. To widoczny znak identyfikowania się z miastem, kolejny przejaw tego, że tworzymy w mieście wspólnotę. Zachęcam do tego, by - zwłaszcza w przypadku nowych domów czy w ramach remontów - wymieniać tabliczki adresowe na miejskie. Będą one przez lata cieszyć oko i zapewnią prawidłowe znakowanie posesji w Rybniku - wskazuje Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Tabliczki dyskretnie zdobią elewacje

Wyjątkowe, dostępne w trzech wymiarach tabliczki, można zamówić w punkcie halo! Rybnik.

- Zapraszamy do punktu przy ul. Sobieskiego 20, w którym można zobaczyć, jak taka tablica wygląda. Do wyboru są trzy wymiary tabliczek: 15x15 cm, 20x20 cm i 30x30 cm. Ceny kształtują się następująco: najmniejsza - 129 zł, średnia - 159 zł, największa - 209 zł. Zapraszamy do oglądania i składania zamówień poprzez specjalny formularz. Można to zrobić bezpośrednio w punkcie lub za pośrednictwem prowadzonego na profilu facebookowym sklepu. Istnieje możliwość wysyłki tabliczki na wskazany adres - informuje Lidia Białecka, kierownik halo! Rybnik.

Tak wygląda formularz zamówienia tabliczki:

Formularz zamówienia tabliczki

Tablice adresowe - projekt wzorniczy

Konieczność posiadania tabliczki z numerem domu reguluje polskie prawo. Wynika z niego, że na każdym budynku mieszkalnym, biurowcu, budynku użyteczności publicznej musi się znajdować tabliczka z numerem. W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu.

Podstawą prawną jest tu ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Zgodnie z art. 47b. ust. 1 tej ustawy właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Opracowanie Redakcja

do góry