Strona główna/Aktualności/Miasto/Elektrośmieci zamieniaj na nagrody w rybnickiej bibliotece

Elektrośmieci zamieniaj na nagrody w rybnickiej bibliotece

13.06.2023 Miasto

Biblioteka w Rybniku dołączyła do programu „Moje miasto bez elektrośmieci”! Każdy kto przyniesie tu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzyma punkty, które będzie można wymienić na nagrody. 

W bibliotece w Rybniku powstał punkt odbioru elektrośmieci

W bibliotece głównej przy ulicy Szafranka 7 w Rybniku powstał punkt zbiórki, w którym  można oddawać elektrośmieci oraz zużyte baterie. Pierwsza zbiórka odbędzie się w dniach 26-30 czerwca, a elektrośmieci będzie można przynosić codziennie od godz. 7 do 19.

Co zbierają?

Wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np.:

  • komputery, laptopy, tablety, drukarki,
  • telefony,
  • zabawki i gadżety elektroniczne,
  • pralki,
  • lodówki,
  • suszarki, żelazka, głośniki, odkurzacze,
  • baterie,
  • zużyte świetlówki i LEDy.

Do akcji włączą się również biblioteczne filie, w których będzie można oddawać zużyte baterie. Dodatkowo w filiach nr 4 (ul. Za Torem 3B, Paruszowiec-Piaski), nr 7 (ul. 1 Maja 59, Chwałowice), nr 10 (Barbary 22E, Niedobczyce), nr 13 (ul. Górnośląska 138, Niedobczyce), nr 15 (ul. Szewczyka 28, Kamień) przyjmowany będzie drobny sprzęt elektroniczny (np. telefony, zegarki, ładowarki, zużyte świetlówki i LEDy, itp.). Drobny sprzęt elektroniczny i baterie będzie można zostawiać już od 19 czerwca.

Nagrody za elektrośmieci

Za oddane elektrośmieci będzie można zbierać punkty i wymieniać je na nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Rybnika, Nadleśnictwo Rybnik, ElektroEko i bibliotekę w Rybniku. Wielkogabarytowe elektrośmieci, takie jak lodówki, pralki czy telewizory, warte są osiem punktów, mniejszy sprzęt AGD, taki jak mikrofalówka, to cztery punkty, każda inna grupa to jeden punkt. Nagrodę będzie można wybrać po uzbieraniu 8 punktów.

- Organizowana zbiórka jest świetną okazją nie tylko do tego, by pozbyć się elektrośmieci i otrzymać upominek, ale także, by nam pomóc. W jaki sposób? Zebrane zużyte urządzenia będziemy mogli wymienić na książki i sprzęt biblioteczny, z którego wszyscy będziemy korzystać - mówią w rybnickiej bibliotece.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci”, do którego dołączyła rybnicka biblioteka to najdłużej działający w Polsce ogólnopolski program edukacji ekologicznej dotyczący prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Ma na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry