Strona główna/Aktualności/Miasto/Ekonomik i pracownia świeżego umysłu

Ekonomik i pracownia świeżego umysłu

21.03.2024 Edukacja

Uczniowie rybnickiego Ekonomika będą przyswajać wiedzę i witaminę D. I będą to robić w pracowni świeżego umysłu. Tak właśnie zatytułowali projekt, który okazał się najlepszy w 7 edycji budżetu partycypacyjnego Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. O zwycięstwo i 10 tys. złotych walczyło w sumie 11 szkolnych projektów.

Uczniowie Ekonomika - Bartosz, Karolina i Klaudiusz - autorzy zwycięskiego projektu „Przyswajamy wiedzę i witaminę D w Pracowni świeżego umysłu”. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Głównym założeniem naszego projektu było stworzenie miejsca na świeżym powietrzu, w którym będziemy mogli odetchnąć, ale też nauczyć się czegoś nowego, bo powstanie tu również szklarnia - mówi Klaudiusz.

- Będziemy tam hodować bazylię, miętę, oregano i inne zioła, które wykorzystamy na zajęciach w klasach gastronomicznych - dodaje Karolina.

- Dotąd nie mieliśmy takiego miejsca, więc cieszymy się, że powstanie. Wszystko wyliczyliśmy - 10 tys. złotych wystarczy - mówi z uśmiechem Bartosz.

Symboliczny czek na taką właśnie kwotę uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych odebrali dziś (21 marca) w rybnickiej Budowlance z rąk prezydenta miasta Piotra Kuczery i przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika Elżbiety Płaczek.

Laureaci z prezydentem i szefową MRM Rybnika. Zdj. (S)

- Wybór był bardzo trudny, bo każdy z projektów był ciekawy, wymagał dużego zaangażowania ze strony uczniów i odpowiadał potrzebom społeczności danej szkoły. Wyboru nie ułatwiła nam też prezentacja w rybnickiej bibliotece, gdzie mogliśmy poznać wszystkie 11 projektów, ale też porozmawiać z ich twórcami - opowiada Ela, maturzystka "Powstańców".

Prezentacja projektów odbyła się po raz pierwszy i jak wszyscy zgodnie przyznają, to był strzał w dziesiątkę, podobnie zresztą, jak szkolenie z kreatywnego projektowania zorganizowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Laureatów 7. edycji budżetu partycypacyjnego poznaliśmy w trakcie Rybnickich Targów Edukacji, w rybnickiej Budowlance, gdzie zaprezentowały się wszystkie rybnickie szkoły ponadpodstawowe.

- Skoro szkoła jest waszym drugim domem, życzę wam dobrych wyborów! - mówiła ósmoklasistom dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych dr Katarzyna Wróbel.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 zachęcali do nauki na kierunku technik weterynarz. Zdj. (S)

Absolwenci podstawówek mieli też okazję posłuchać prezentacji starszych kolegów ze szkół ponadpodstawowych, a ci nie szczędzili argumentów, by przekonać ich do nauki właśnie w swoich placówkach. Mówili o profilach klas, wymianach międzynarodowych i zagranicznych stażach, stypendiach, chwalili się ciekawymi przedmiotami dodatkowymi, wykwalifikowaną kadrą i sukcesami, zdawalnością egzaminów, pozycjami w rankingach i dobrym wyposażeniem klas. IV LO przypomniało o procentowym systemie oceniania uczniów, Budowlanka o rekreacji na basenie i w „pakerhali”, a Zespół Szkół nr 5 o ciekawym kierunku technik weterynarz. Jedno jest pewne - tylu ciepłych słów na temat szkół nie słyszy się często.

Jak zachęcić do nauki w danej szkole? "Urszulanki" robiły to widowiskowo. Zdj. (S)

- Kiedy byłem w waszym wieku, szkołę wybrała mi siostra-bliźniaczka, która zadecydowała: idziemy do „Powstańców”. To nie był zły wybór, ale nie był przeze mnie przemyślany. Wy macie dziś okazję, by rzucić okiem na całą ofertę rybnickiej edukacji, i dobrze wybrać - mówił ósmoklasistom prezydent Piotr Kuczera.

Na targach zaprezentowało się 15 wystawców, a wzięło w nich udział ok. 840 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych z Rybnika i okolic. W samym Rybniku jest tylko 606 ósmoklasistów, przed rokiem ze względu na kumulację roczników, było ich aż 1950.

Laureaci na rybnickich targach edukacji

30 zdjęć

21 marca w Budowlance odbyły się 16. Rybnickie Targi Edukacji dla ósmoklasistów, a rybnickie szkoły ponadpodstawowe przygotowały ciekawe prezentacje i barwne stoiska. W trakcie targów poznaliśmy też laureatów 7 edycji szkolnego budżetu partycypacyjnego. Tym razem Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika postanowiła nagrodzić uczniów rybnickiego Ekonomika, którzy dostaną 10 tys. złotych na realizację projektu pn. „Przyswajamy wiedzę i witaminę D w Pracowni Świeżego Umysłu”.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Szkolenie z kreatywnego projektowania w bibliotece. Zgłoś projekt do szkolnego budżetu partycypacyjnego!
Szkolenie z kreatywnego projektowania w bibliotece. Zgłoś projekt do szkolnego budżetu partycypacyjnego!

Szkolenie z kreatywnego projektowania w bibliotece. Zgłoś projekt do szkolnego budżetu partycypacyjnego!

Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz siódmy w Rybniku
Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz siódmy w Rybniku

Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz siódmy w Rybniku

do góry