Strona główna/Aktualności/Miasto/Eko-event na rybnickim rynku

Eko-event na rybnickim rynku

13.11.2022 Miasto

Chcesz wymienić nieekologiczny piec albo stermomodernizować dom, a nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przyjdź w niedzielę, 13 listopada, na rybnicki rynek. Dowiesz się, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza, a przy okazji - zaoszczędzić na rachunkach.

Eko-event trwa na rybnickim rynku. Zdj. Lucyna Tyl

Ekologiczny event rozpocznie się w niedzielę, w samo południe, i potrwa do godziny 16.00. Na płycie rynku stanie namiot, w którym dyżur pełnić będzie miejska ekodoradczyni, czyli osoba, która służy pomocą mieszkańcom w zakresie działań związanych z ochroną powietrza. Będzie można też porozmawiać z pracownikiem gminnego punktu informacyjno-
-konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”.

- Być może nie wszystkim „jest po drodze” do urzędu, dlatego wychodzimy z informacją w przestrzeń miejską. W temacie walki o czyste powietrze zrobiliśmy bardzo dużo, przechodząc drogę od lidera niechlubnych rankingów, po lidera walki o czyste powietrze. Wciąż jednak wiele jest jeszcze do zrobienia - samorząd i mieszkańcy muszą w tej walce stać ramię w ramię - mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Czego będzie można się dowiedzieć? Między innymi tego, jak dobrać odpowiednie urządzenie grzewcze czy wykorzystywać odnawialne źródła energii oraz jakie działania podjąć,
by poprawić efektywność energetyczną budynku, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach. Mieszkańcy mogą też liczyć na doradztwo w zakresie dostępnych źródeł finansowania. Nie zabraknie też informacji o szkodliwym wpływie smogu na zdrowie i działaniach Rybnika służących poprawie jakości powietrza, w tym prowadzonych przez Straż Miejską kontrolach palenisk. Będzie też okazja do tego, by zdobyć miejski gadżet promocyjny.

Niedzielne spotkanie na rynku wpisuje się w realizowaną przez Polski Alarm Smogowy kampanię „Zobacz czym oddychasz, zobacz jak to zmienić”. Jej elementem jest montaż mechanicznych płuc - antysmogowej instalacji, której celem jest zilustrowanie problemu smogu, pokazanie, czym tak naprawdę oddychamy.

- W tym roku wraz z telewizją Polsat i Czystą Polską dotrzemy z naszymi płucami do 50 miejscowości. Poprzednie kampanie Zobacz czym oddychasz cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności i mediów. W tym roku bardzo duży nacisk, oprócz części świadomościowej (zobacz czym oddychasz), kładziemy na zachęcanie ludzi do wymiany kopciuchów i termomodernizację domów (zobacz jak to zmienić). Bardzo cieszę się, że kampania startuje w Rybniku. Wybór miasta nie był przypadkowy - jesteście liderem w wymianie kopciuchów i działaniach dla czystego powietrza - wskazuje Andrzej Guła współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Relacje z wydarzenia będzie można śledzić w internecie, mediach społecznościowych oraz w telewizji Polsat.

Opracowanie Redakcja

do góry