Strona główna/Aktualności/Miasto/Edukatorium w dawnym szpitalu Juliusz gotowe. Otwarcie 10 (..)

Edukatorium w dawnym szpitalu Juliusz gotowe. Otwarcie 10 września

02.09.2022 Miasto

Oglądając wnętrza wyremontowanej części dawnego szpitala Juliusz, trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno sypały się mury. Dziś, 2 września zaprezentowano dziennikarzom, powstałe w tym miejscu multimedialne centrum nauki, które będzie funkcjonowało pod nazwą "Edukatorium Juliusz". Nawet dziecko będzie mogło wykonać tu operacje... Nowe, ciekawe miejsce na mapie Rybnika i województwa śląskiego zostanie otwarte dla mieszkańców i zwiedzających 10 września.

Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje człowiek, jak dbać o zdrowie. Zdj. Wacław Troszka

W Edukatorium Juliusz chcą zarażać dobrą energią, radością z nauki, a przede wszystkim wiedzą. Zwiedzający dowiedzą się tam m.in. jak funkcjonuje ludzkie ciało, dlaczego i na co chorujemy, jak pracowali lekarze w przeszłości oraz wielu ciekawych faktów o historii medycyny.

- Oddajemy jedną część dawnego szpitala, która do niedawna była terenem niechcianym, zapomnianym, przez 20 lat zamkniętym dla mieszkańców - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Chcę byśmy poczuli historię tego miejsca i jego znaczenie.
Rybnik w swoich starych granicach kończył się właśnie na tym obszarze. Dziś trudno sobie to wyobrazić, ale na mapach z lat 20. za Urszulankami, Juliuszem zaczynały się pola. To był teren, który zamykał Śródmieście - mówi Kuczera, dodając, że dziś uratowany zabytek też ma być efektownym miejscem Śródmieścia, które będzie służyć mieszkańcom.

Zajęcie w Edukatorium Juliusz znajdą starsi i młodsi. Zdj. Wacław Troszka

- Miasto jest postrzegane jako te, które przygotowuje tarnsport publiczny, drogi, oświetlenie, ale też jest tą instytucją, która powinna dać coś, co jest bardzo miastotwórcze. Dziś jestem bardzo szczęśliwy, że na pytanie o to, co mogę w Rybniku zobaczyć, czego się mogę nauczyć, jesteśmy w stanie odesłać do dwóch obiektów - Zabytkowej Kopalni Ignacy ale też tej części Edukatorium Juliusz - mówi Kuczera.

- Dziś jedno płuco dawnego szpitala zaczyna funkcjonować. Budynek zawsze był związany z medycyną.  Dzisiaj znów mówimy tu o człowieku, o tym w jaki sposób funkcjonuje, na co jest narażony, jak powinien dbać o zdrowie. A wszystko to dzięki wystawie poświęconej medycynie i farmacji - jednej z profesji i pasji Juliusza Rogera, patronującego temu miejscu od początku XX wieku, kiedy to obiekt funkcjonował jako Juliuskrankenhaus - przypomina prezydent.

Zabytek uratowano dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej

Prezydent dodaje, że nie byłoby tego miejsca, bez pieniędzy z Unii Europejskiej. - 5,5 miliona złotych to pieniądze europejskie, które zostały tu zainwestowane. Całość kosztowała - mówię o wystawie i robotach budowlanych 15,5 mln złotych. Myślę, że to pieniądze dobrze wydane - dodaje Kuczera.

Przypomina, że w latach 2015-18 trwał spór o to, co tu właściwie ma powstać. - Dziś i Zabytkowa Kopalnia Ignacy i ten obiekt odpowiadają na to pytanie bardzo przewrotnie. Jesteśmy w miejscu, które jest pomysłem na edukację w odsłonie XI wieku, ale też pomysłem na to, by pokazać rybnickie korzenie, rybnickie marzenia,  i nowe miejsce, które będzie służyło nie tylko rybniczanom, ale też mieszkańcom całej Polski - mówi Kuczera.
Wojciech Kiljańczyk testuje jedno ze stanowisk w Edukatorium. Zdj. Wacław Troszka

Uczenie poprzez doświadczenie

- Rybnik przez lata inwestował w Strefę Juliusza, by mieszkańcy mieli szansę poznać historię tego miejsca - mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

- Szczególny aspekt dotyczy uczenia dzieci poprzez doświadczenie. Koncepcja przywrócenia do życia byłego szpitala wpisuje się w trend budowania nowoczesnego miasta, w którym istotną rolę odgrywa tworzenie miejsc, w których można doświadczyć nowych technologii sprzyjających edukacji i nauce - dodaje przewodniczący Kiljańczyk.

Zobacz wideo: O trudnych warunkach w danym szpitalu opowiada pielęgniarka z Juliusza, a dziś WSS nr 3 w Rybniku. Trudno uwierzyć, że nowoczesne Edukatorium powstało w zrujnowanym budynku. Zobacz stare i nowe wnętrza:

Program edukacyjny 

- Siłą Edukatorium jest program edukacyjny - zaznacza Wojciech Dominiak, dyrektor rybnickiego Muzeum im. O. Emila Drobnego. - Wystawa tworzy szkielet, na którym zawieszone będą różne formy edukacyjne, tworzące cykl edukacyjny o człowieku: warsztaty, moduły i ścieżki edukacyjne. Każdy znajdzie tu wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin funkcjonowania człowieka - mówi Dominiak.

- Jestem przekonany, że unikatowość tego miejsca w skali kraju sprawi, że z czasem marka „Edukatorium Juliusz” będzie rozpoznawana w całym kraju, a także poza jego granicami - przekonuje dyrektor.

Edukatorium - prezentacja

24 zdjęcia

Edukatorium Juliusz to nowe, niezwykłe miejsce na mapie Rybnika. Poświęcone jest ono historii medycyny i farmacji. W piątek, 2 września, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jego otwarcie.

Wystawa - Edukatorium Juliusz:

Interaktywna wystawa o charakterze poznawczo - historycznym, rozmieszczona jest na 4 kondygnacjach dawnego szpitala, i w swoim charakterze do niego nawiązuje. Poszczególne pomieszczenia wystawiennicze nawiązują wizualnie do współczesnych i dawnych przestrzeni szpitalnych, prezentując oddziały szpitalne i przyporządkowane im tematy.

Znajdziemy tu:

 • oddział ortopedii i traumatologii,
 • otolaryngologiczny,
 • neurologiczny,
 • okulistyczny,
 • kardiologiczny,
 • ginekologiczno-położniczy,
 • urologiczny,
 • pulmonologiczny,
 • gastroenterologiczny,
 • dermatologiczny,
 • chorób wewnętrznych,
 • onkologiczny,
 • zakład diagnostyki
 • oraz blok operacyjny.

W kolejnym etapie wędrówki widz trafia do szpitalnego archiwum zlokalizowanego na poddaszu, gdzie prezentowana jest historia medycyny i farmacji. Wystawa prezentuje postęp w medycynie i farmacji, który dokonał się od początków XIX wieku do czasów współczesnych. Wyjście z archiwalnej części wystawy prowadzi do strefy relaksu, w której możemy zasięgnąć informacji na temat prowadzenia zdrowego trybu życia, odpowiedniego odżywiania, właściwej higieny czy skutecznego odpoczynku.

Poznać i zrozumieć ludzkie ciało

Wystawa pomaga zrozumieć procesy zachodzące w ciele człowieka, zmiany wynikające również z upływu czasu, ale również w naturalny sposób zwraca uwagę na konieczność profilaktyki, zdrowego żywienia, czy zwyczajnie dobrego, szczęśliwego życia. Dlatego też w Edukatorium odwołują się za pomocą wystawy również do sfery życia psychicznego czy ludzkiej seksualności.

Samodzielne odkrywanie

Wystawa przewidziana jest do samodzielnego zwiedzania, ale przygotowane zostały również specjalne ścieżki edukacyjne, jak i warsztaty o różnym charakterze, dla różnych grup wiekowych. Bazując na wystawie w Edukatorium chcą stworzyć miejsce przyjazne, gdzie każdy będzie czuł się swobodnie, nie będzie bał się eksperymentować, doświadczać, a przy okazji uczyć się nowych rzeczy. Wystawowa sala operacyjna wprowadza zwiedzającego w klimat prawdziwej operacji za pomocą aplikacji pozwalającej zostać chirurgiem, anestezjologiem czy instrumentariuszem.

Anatomia

W nowym obiekcie zobaczyć można model XVI-wiecznej protezy ręki, skusić się na rehabilitację w starym, XIX-wiecznym stylu czy też zajrzeć w głąb ciała człowieka bez udziału skalpela. Można tu również podejrzeć jak wyglądał każdy z nas będąc jeszcze w łonie swojej mamy.

Trochę profilaktyki

Duży nacisk na wystawie położony jest na profilaktykę i udzielanie fachowej pomocy, stąd stanowiska dla najmłodszych, przy których dowiedzą się jak prawidłowo zgłosić wypadek. Będą mogli oni samodzielnie, choć pod fachowym okiem, przeprowadzić defibrylację. A wszystko to w nowoczesnym otoczeniu, w którym znajduje się tu prawie setka ekspozytorów, za pomocą których uczymy się poprzez zabawę i doświadczanie. Jedno ze stanowisk prowadzące nas w kierunku oddziału dermatologicznego pozwala na wstępne ocenienie własnej skóry jak również zmian, które mogą nas zaniepokoić, chociażby po zbyt długiej ekspozycji na słońcu.

Okulistyka wczoraj i dziś

Na ostatnim piętrze budynku, w części historycznej można zobaczyć gabinet okulistyczny, z unikatową kolekcją zbiorów Pana Konrada Pojdy, ale również w nowoczesnej formie prześledzić zmiany jakie zaszły w medycynie od czasów starożytnych aż po dziś. Dzięki technologiom starożytne czy średniowieczne teksty medyczne mogą zostać samodzielnie odczytane przez zwiedzającego.

Czytaj także: Wykonaj operację w Edukatorium Juliusz

Strefa Juliusz

Kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera zwany po prostu „Juliuszem”, powstał na przełomie XIX/XX wieku. Składa się z kilku gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja: pawilonu Juliusz, pawilonu Rafał, budynku byłego oddziału dermatologicznego, starej apteki oraz dawnego pogotowia ratunkowego. Częścią „Juliusza” jest również górująca nad całym kompleksem piękna bryła dawnej, zdesakralizowanej już przyszpitalnej kaplicy. Jej zarządcą jest rybnicka Fundacja na Rzecz

Ochrona Dóbr Kultury.

Sam pawilon „Juliusz” to największy i najstarszy z zabytkowych budynków tworzących kompleks. Jego remont to jeden z ostatnich etapów przywracania do świetności zabytkowego kompleksu dawnego szpitala miejskiego, którego budynki znajdują się pod ochroną konserwatorską (zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego).
Po zakończonej w 2020 roku modernizacji, pawilon „Rafał”, zmienił się nie do poznania - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Powstała tutaj przestrzeń wystawiennicza, którą wypełnia ekspozycja ilustrująca historię medycyny i farmacji.
W zmodernizowanych w 2019 roku wnętrzach po dawnym oddziale dermatologii przy ul. Miejskiej aktualnie funkcjonuje Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.
Dawną świetność odzyskał też zabytkowy budynek przyszpitalnej apteki - w jego odrestaurowanych wnętrzach powstały nowocześnie wyposażone sale praktycznej nauki zawodu Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej.
Powoli do życia wraca również zdesakralizowana kaplica - obiektem tym od niedawna zarządza rybnicka Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, w której najbliższych planach jest przygotowanie kaplicy do wykorzystania jej jako obiektu, który w znaczący sposób uzupełni i uatrakcyjni ofertę kulturalno-społeczną całego kompleksu.

(AK)

Czytaj także: Edukatorium Juliusz zaprasza do świata nauki o medycynie i zdrowiu człowieka. Otwarcie 10 września

do góry