Dwie szkoły, jeden jubileusz
W ostatni weekend maja w Popielowie śwętowano 150-lecie szkolnictwa w tej dzielnicy. Książkę opisującą jego historię autorstwa Henryka Rojka, wydało właśnie Muzeum w Rybniku.
W ostatni weekend maja w czasie Popielowskiej Majówki świętowano 150-lecie szkolnictwa w Popielowie. W sobotę 28 maja w tamtejszym kościele parafialnym odprawiono uroczystą mszę w intencji absolwentów, uczniów i pracowników szkoły. Potem w sąsiedztwie starej szkoły, którą kilka lat temu prywatny inwestor zmienił w budynek wielorodzinny, odsłonięto jubileuszową tablicę, kolejną upamiętniającą pierwszą popielowską szkołę.
Jubileuszowa akademia odbyła się w szkole, która lokalnej społeczności służy od października 1978 roku. Dyrektor Piotr Pysz przypomniał w jej trakcie, że w 2017 roku szkoły z Popielowa i sąsiedniego Radziejowa połączono w jeden zespół szkolno-przedszkolny i teraz młodsze dzieci z obu tych dzielnic uczą się w Popielowie, a starsze w Radziejowie.
Przyczynkiem do świętowania szkolnego jubileuszu było też wydanie przez Muzeum w Rybniku książki Henryka Rojka „Kronika szkolna. 150 lat szkolnictwa w Popielowie”. Kilka faktów z tej bogatej historii przedstawił w trakcie uroczystości sam autor. Jego wyjątkowe zasługi dla dokumentowania historii dzielnicowych społeczności podkreślił w swoim wystąpieniu jeden z absolwentów popielowskiej podstawówki Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Wspominał też oczywiście szkolne czasy i dziękował nie tylko swoim nauczycielom za zaangażowanie w edukowanie kolejnych pokoleń. Henrykowi Rojkowi dziękował również pochodzący z Popielowa europoseł Łukasz Kohut, który jednak, jak opowiadał, chodził do szkoły w pobliskim Radlinie.
W części artystycznej jubileuszowej akademii obok uczniów wystąpiły równie przedszkolaki z sąsiadującego ze szkołą przedszkola. Dzień później, 29 maja w Popielowie odbył się jubileuszowy festyn.
WaT