Strona główna/Aktualności/Miasto/Dubeltówki przekazane Muzeum Zamkowemu w Pszczynie

Dubeltówki przekazane Muzeum Zamkowemu w Pszczynie

28.09.2022 Miasto

Rybniccy policjanci przekazali do Muzeum Zamkowego w Pszczynie dwie zabytkowe dubeltówki z 1832 roku, znalezione w jednym z mieszkań przez śledczych z Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach. Właściciel nie posiadał wymaganego zezwolenia. - Broń ma wartość historyczną i będzie mogła być odtąd oglądana i podziwiana przez kolejne pokolenia - informuje rybnicka policja.

Policjanci z Rybnika przekazali dubeltówki Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Zdj. Policja Rybnik

Śledczy prowadzili pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku postępowanie w sprawie dubeltówek systemu Lefaucheux kaliber 16 i 18, pochodzących z 1832 roku.

- Broń została znaleziona i zabezpieczona w jedynym z mieszkań przez śledczych z Czerwionki-Leszczyn. Jak się okazało mieszkaniec powiatu rybnickiego nie posiadał wymaganego zezwolenia - informuje Bogusława Kobeszko, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Przekazanie broni. Zdj. Policja Rybnik

Z uwagi na swoją wartość historyczną, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji rybnickiej jednostki - komisarz Tomasz Długi oraz starszy aspirant Wojciech Pielczyk, asystent do spraw uzbrojenia, przekazali broń na ręce Marcina Nygi, kuratora Działu Zbrojownia Zamkowa Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Świetnie zachowane egzemplarze wzbogacą kolekcję wystawy. Broń będzie mogła być odtąd oglądana i podziwiana przez kolejne pokolenia w pszczyńskim muzeum.

Opracowanie Redakcja

do góry