Strona główna/Aktualności/Miasto/Drugie życie choinek

Drugie życie choinek

11.01.2024 Miasto

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok już za nami. Ostatnim akcentem okresu bożonarodzeniowego było sobotnie święto Trzech Króli. Wkrótce więc mieszkańcy zaczną się pozbywać świątecznych choinek.

 

Choinka to pzedmiot o stosunkowo krótkim okesie przydatności. Zdj. Wacław Troszka 
Firma EKO, która wywozi odpady z terenu Rybnika przypomina właścicielom prywatnych posesji, że będzie odbierać naturalne świąteczne drzewka w styczniu i w lutym, w dniu odbioru odpadów biodegradowalnych. Drzewka pozbawione ozdób i świetlenia należy wtedy wystawić obok pojemnika z odpadami „zielonymi”. Za poświąteczną usługę nie będą oczywiście pobierane ani naliczane dodatkowe opłaty.

Choinka dla zwierzaków

Ale to nie jedyne rozwiązanie. O dostarczenie poświątecznych choinek apelują np. na Facebooku różnego rodzaju gospodarstwa zoologiczne np. Zagroda 3 Siostry z dzielnicy Kamień. - Nie wyrzucaj choinki! Przynieś ją zwierzętom - czytamy w internetowym anonsie, z którego dowiemy się też, że największymi miłośnikami iglastych przekąsek są kozy. Swoją drogą to spora niespodzianka, bo co innego świeża choinka prosto z lasu, a co innego wyschnięte drzewko po świątecznym turnusie w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem. Dane kontaktowe Zagrody 3 Siostry można znaleźć w internecie, m.in. na facebookowej stronie siostrzanej zagrody.

Odbiór choinek doniczkowych

Jest też propozycja dla osób, które na okoliczność niedawnych świąt nabyły żywą choinkę w doniczce. Jeśli podlewały ją i jest ona w dobrym stanie to mogą dać jej drugie życie i to już w bardziej naturalnych warunkach. W najbliższą sobotę 13 stycznia, od godz. 11 do 16 choinki doniczkowe będą odbierane w galerii handlowej Focus Park w samym centrum Rybnika (obok rampy rozładunkowej od strony ul. Bolesława Chrobrego). To druga część grudniowej akcji Focusa „Drugie życie choinki”, w ramach której zainteresowanym rozdano 170 iglastych drzewek w doniczkach. W sobotę będą oczywiście odbierane wszystkie doniczkowe iglaki niezależnie od pochodzenia.

W najbliższą sobotę, 13 stycznia, choinki doniczkowe w dobrym stanie będzie można oddać w Focus Parku do ponownego wykorzystania. Zdj. Wacław Troszka

Następnie zajmą się nimi pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy przygarną je do swojej szkółki. Jak powiedziano nam w ZZM najładniejsze z nich zostaną w przyszłości posadzone na terenach miejskich i będą ich ozdobą.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry