Strona główna/Aktualności/Miasto/Druga w Polsce komercyjna stacja tankowania wodoru powstaje (..)

Druga w Polsce komercyjna stacja tankowania wodoru powstaje w Rybniku

22.02.2023 Miasto

Rybnik wyprzedza inne miasta. Przy ulicy Budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej, powstaje stacja wodorowa. Będzie to druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru.

W Rybniku powstaje druga w Polsce komercyjna stacja tankowania wodoru. Zdj. M.Koczy

Będzie to druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru.

Dostarczany do stacji wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych - będzie to tzw. zielony wodór. Oddanie stacji do użytkowania przez inwestora jest planowane na II kwartał tego roku - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik Urzedu Miasta Rybnika.

Stacja budowana jest na terenie dzierżawionym od miasta przez spółkę PAK-PCE STACJE H2 (spółka będąca własnością ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus). Spółka ta prowadzi działania nakierowane na budowanie tzw. zielonej Polski.

Przypomnijmy, że Miasto Rybnik otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 sztuk autobusów napędzanych wodorem - finalizowane są w tej chwili procedury związane z ich zakupem.

Zakup samego wodoru do rybnickich autobusów będzie podlegał procedurze zamówienia publicznego, które prowadzić będzie spółka Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry