Droniada Junior 2025 w Rybniku: Poszybuj na skrzydłach technologii
Drony to małe, latające maszyny, które potrafią robić niesamowite rzeczy — od nagrywania filmów z lotu ptaka, po dostarczanie paczek. Ty również możesz wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, bo właśnie ruszyła druga edycja Droniady Junior!
Droniada Junior to ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który ma na celu rozwijanie zainteresowań technologiami dronowymi, a także rozwijanie kompetencji manualnych i programistycznych oraz umiejętności pracy w grupie.
- Droniada Junior jest jedną ze ścieżek ogólnopolskiego konkursu Droniada GZM, która jest skierowana dla studentów, a my w ramach Droniady Junior chcieliśmy dotrzeć też do młodszego pokolenia, żeby rozwijać te zainteresowania dronami już od najmłodszych lat, zainspirować dzieciaki oraz młodzież i stąd też narodził się pomysł na zorganizowanie tego konkursu - mówi jeden z organizatorów dr inż. Aldona Rosner.
- W Droniadzie Junior mamy trzy kategorie wiekowe: dla klas 4-6 szkół podstawowych (Żaki), klas 7-8 szkół podstawowych (Kadeci) oraz dla szkół ponadpodstawowych (Junior), jest to dość mocno zdywersyfikowane, żeby młodsi uczestnicy mieli równe szanse - dodaje.
W tym roku konkurs odbywa się w trzech etapach, pierwszy etap to Wielki Test Wiedzy Dronowej, w trakcie którego uczestnicy będą musieli wykazać się odpowiednim poziomem wiedzy o technologiach dronowych, przepisach dotyczących dronów oraz pewnych zastosowaniach. Etap drugi to już fizyczne eliminacje zorganizowane w Zespole Szkół Mechaniczno- Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku, tam uczestnicy będą musieli zmierzyć się z dwoma zadaniami. Jedno z nich to tor przeszkód, podczas którego będą mogli sprawdzić swoje zdolności manualne, natomiast drugie zadanie będzie polegało na zaprogramowaniu pewnej trasy drona.
- Drony będą udostępnione ze szkoły, każdy będzie obsługiwał ten sam sprzęt i sterował nim z takich samych tabletów tak, żeby każdy uczestnik miał równe szanse. Udział w Droniadzie Junior jest bezpłatny, tutaj liczy się przede wszystkim dobra zabawa - mówi drugi organizator wydarzenia Damian Niesobski.
- Niektórzy uczniowie mogą mieć pierwszy raz styczność z dronami, dlatego będą mieli okazję fizycznie spróbować i zobaczyć, jak steruje się dronem, a dopiero później przystąpić do wykonania zadania - dodaje.
Pierwszy etap konkursu - Wielki Test Wiedzy Dronowej odbywa się online i nie obowiązuje tutaj limit Drużyn. Po jego zakończeniu organizatorzy konkursu informują, które szkoły zostały zakwalifikowane do dalszego etapu. Kolejny etap konkursu to Turniej Eliminacyjny, do którego każda Szkoła może zgłosić maksymalnie dwie Drużyny (4 uczniów), wyłonionych w Etapie 1 - szkolnych kwalifikacjach. Do ostatniego etapu „Droniada Junior Finals” przechodzi 10 najlepszych Drużyn w kategorii wiekowej „Żaki”, 10 Drużyn w kategorii wiekowej „Kadeci” oraz 15 najlepszych Drużyn w kategorii wiekowej „Junior”.
- Podczas konkursu uczestnicy będą korzystać z dronów edukacyjnych, które nie wymagają żadnych specjalnych uprawnień oraz są w pełni bezpieczne, zarówno dla nich jak i dla osób postronnych, co jest dla nas bardzo istotne zważając na bardzo młody wiek niektórych uczestników - dodaje dr inż. Aldona Rosner.
Nagrody są przewidziane w konkursie dla pierwszych trzech miejsc z każdej kategorii wiekowej, nie tylko dla uczestników, ale również dla ich szkół.
Formularze zgłoszeniowe można składać do 4 marca za pośrednictwem strony internetowej https://droniada.zsme.pl/
Organizatorzy Droniady Junior: ZSM-E w Rybniku, PBL Academy, Little Bit Academy, Instytut Mikromakro Partnerzy konkursu: Miasto Rybnik, Politechnika Śląska Patronat: Ministerstwo Cyfryzacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Defence Education Enhancement Programme, Polish Association for Security.
Autorka: Julia Osika