Strona główna/Aktualności/Miasto/Dokończenie drogi regionalnej w Rybniku droższe niż (..)

Dokończenie drogi regionalnej w Rybniku droższe niż zakładano

20.03.2023 Miasto

Obie oferty, złożone w przetargu na dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna, znacznie przekraczają kwotę zaplanowana w budżecie. Przed miastem niełatwa decyzja. - Niestety znalezienie w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy na budowę drogi, oznacza opóźnienie innych, wcześniej zaplanowanych przedsięwziąć - przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Dokończenie rybnickiego fragmentu drogi Pszczyna Racibórz będzie droższe niż zakładano. Zdj. WaT

Koszt budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna - brakujących 4 km od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, miasto oszacowało na 200 mln zł. Kwota ta obejmuje pozyskane wcześniej dofinansowanie: 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg + 65 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Niestety obie oferty, złożone w przetargu na dokończenie budowy trasy znacznie przekraczają kwotę zaplanowana w budżecie. 

W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty:

  • STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. - 351 602 299,26 zł
  • Budimex S.A. - 267 910 775, 28 zł

Przed miastem niełatwa decyzja.

- Dokończenie budowy Drogi Regionalnej to najbardziej wyczekiwana i niezwykle potrzebna inwestycja drogowa w naszym mieście, dlatego zdecydowałem się rozstrzygnąć przetarg, mimo że oferowane kwoty przekraczają nasze założenia - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Na szali leżą znaczne środki pochodzące z dofinansowania, które moglibyśmy stracić, unieważniając przetarg i przedłużając tym samym czas oczekiwania na inwestycję. Niestety znalezienie w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy na budowę drogi, oznacza opóźnienie innych, wcześniej zaplanowanych przedsięwziąć. Ostatecznie o zmianach budżetowych zadecydują radni na najbliższych sesjach - wyjaśnia prezydent.

W tej chwili trwa jeszcze ostateczna, formalna weryfikacja dokumentów przetargowych, ale wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach poznamy z jednej strony wykonawcę inwestycji, z drugiej zaś dowiemy się, z czego w tym roku trzeba będzie zrezygnować.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Budowa kolejnego, tak oczekiwanego odcinka drogi obejmuje:

  • bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
  • 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
  • 5 przepustów dla zwierząt.

Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.
Gotowy jest projekt drogi, zakończone też są sprawy związane z wykupem terenów pod jej budowę.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry