Strona główna/Aktualności/Miasto/Dlaczego rybniczanie rzadziej się pobierają? Dlaczego (..)

Dlaczego rybniczanie rzadziej się pobierają? Dlaczego rodzi się mniej dzieci w Rybniku?

06.01.2023 Miasto

Zdecydowanie mniej dzieci urodziło się w Rybniku w ubiegłym roku. Mniej też par powiedziało sobie tu sakramentalne „Tak”. Ale nie ma co wyciągać pesymistycznych wniosków…

Mniej dzieci urodziło się w Rybniku w 2022 roku. Zdj. pixabay

Dokładnie 730 aktów urodzenia sporządził Urząd Stanu Cywilnego w Rybniku w ubiegłym roku. To mniej niż w 2021, gdy takich dokumentów sporządzono 1033 (a w 2020 r. aż 1259!).
A sprawa wygląda jeszcze słabiej, jeśli spojrzeć na dane dotyczące samych urodzeń w Rybniku. W 2022 roku w naszym mieście urodziło się zaledwie 565 dzieci! Więcej przyszło na świat w 2021 - 867, a aż 1133 w 2020!

Choć dane nie są optymistyczne, nie ma co wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Statystyki demograficzne „popsuł” nieco rybnicki szpital.

- W naszych danych odzwierciedlamy liczbę dzieci, które urodziły się w mieście Rybniku, czyli w rybnickim szpitalu, a nie liczbę dzieci, które urodziły się rybniczanom. Ponieważ rybnicka porodówka przez znaczny okres czasu - trzy, czy cztery miesiące w ogóle nie przyjmowała pacjentek, nie było normalnych porodów, rybniczanki rodziły w Knurowie, Żorach, Jastrzębiu i tam najprawdopodobniej te statystyki będą trochę wyższe - tłumaczy Angelika Naczyńska - Lyp, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rybniku.

Choć w związku z taką a nie inną działalnością rybnickiego szpitala trudno o jakieś bardziej precyzyjne demograficzne wnioski, patrząc na ostatnie lata dzieci w tabelkach rybnickiego USC jednak coraz mniej. Dodatki socjalne raczej nie przełożyły się na liczbę narodzin. Nie pomogła też pandemia i to, że byliśmy pozamykani w czterech ścianach. Dzieci z tego nie ma.

- Oprócz tego, że rybnicki szpital nie wywiązał się ze swoich zadań, drugą kwestią jest to, że być może potencjalni rodzice sprawę przyszłych narodzin swoich dzieci mają bardziej przemyślaną. Patrzą na to, co dzieje się wokół. Na duże rodziny młodzi się nie decydują - zauważa Angelika Naczyńska-Lyp.

- Co do pandemii, to o jakiekolwiek wnioski trudno. Pamiętam jak mówiono, że będzie także więcej rozwodów, bo pozamykane ze sobą pary, zbyt długo nie będą mogły ze sobą wytrzymać pod jednym dachem, przez co będą składały pozwy o rozwód. Niekoniecznie odzwierciedlają to liczby. Gdybyśmy porównali liczbę ubiegłorocznych rozwodów do roku 2019 to mniej więcej jest na tym samym poziomie - zauważa kierownik USC w Rybniku.

Czy coraz częściej rybniczanie wolą być singlami?

Mniej małżeństw w 2022 roku w Rybniku. Zdj. pixabay

A co z sakramentalnym „Tak”? Coraz częściej wolimy być singlami?
W 2022 roku w rybnickim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 581 aktów małżeństwa, w tym z 278 ślubów cywilnych i 232 konkordatowych. To mniej niż w 2021, gdy aktów małżeńskich sporządzono aż 704! (345 śluby cywilne i konkordatowe - 293).

Jak tłumaczy Angelika Naczyńska - Lyp, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, poprzednie lata naznaczone pandemią, zaburzyły wszelkie dane i nie ma co do nich porównywać obecnych statystyk.

- Śluby, które miały miejsce w 2021 roku były w części ślubami zaplanowanymi na rok 2021, ale też przeniesionymi z roku 2020, kiedy to ze względu na ograniczenia pandemiczne - a przypomnijmy, że restauracje były pozamykane, a w naszej sali ślubów obowiązywały limity z początku ograniczenia nawet do 4 osób - młodzi ludzie często rezygnowali z ceremonii - mówi Angelika Naczyńska-Lyp.

Optymistycznie wyglądają za to dane dotyczące zgonów w Rybniku, ale niestety to też tylko pozory. Wcale nie umiera mniej osób, a jedynie rybnicki szpital znów „mąci” w demografii.

- Nasz rybnicki szpital jest niejako motorem do działania w naszych rejestrach - kiedy on działa na wszystkich polach to i my odnotowujemy zwiększenie danych statystycznych, kiedy on nie działa na 100 procent to ma to przełożenie na urodzenia dzieci jak i zgony rejestrowane w USC w Rybniku. Liczba zgonów z 2022 nie jest tak zatrważająca, a nawet mniejsza niż w roku 2019. Pamiętajmy jednak, że przez kilka miesięcy nie działały poszczególne oddziały w szpitalu, w tym interna, a tam zwykle odnotowywanych jest najwięcej zgonów. Gdy nasz szpital nie działa na sto procent, zgony rybniczan odnotowują nasi koledzy z sąsiednich miast - dodaje kierownik USC w Rybniku.

Aleksander Król

Dane demograficzne Urzędu Stanu Cywilnego w Rybniku

 • Liczba sporządzonych aktów urodzenia w USC w 2022 r w Rybniku - 730 
 • w tym urodzenia w Rybniku - 565
 • wpisanie zagranicznego aktu urodzenia do rejestru stanu cywilnego - 165
 • Liczba sporządzonych aktów małżeństwa - 581
 • w tym:- śluby cywilne - 278
 • śluby konkordatowe - 232
 • wpisanie zagranicznego aktu małżeństwa do rejestru stanu cywilnego - 71
 • Liczba sporządzonych aktów zgonu - 1604
 • tym:- zgony w Rybniku - 1565
 • wpisanie zagranicznego aktu zgonu do rejestru stanu cywilnego - 39
 • Liczba rozwodów 253
 • Liczba separacji 3

Zobacz także

Mniej złotych jubilatów w Rybniku, czyli o przedłużających się procedurach w Warszawie
Mniej złotych jubilatów w Rybniku, czyli o przedłużających się procedurach w Warszawie

Mniej złotych jubilatów w Rybniku, czyli o przedłużających się procedurach w Warszawie

Mniej ślubów w Rybniku, za to jakie!
Mniej ślubów w Rybniku, za to jakie!

Mniej ślubów w Rybniku, za to jakie!

do góry