Strona główna/Aktualności/Miasto/Decyzja zapadła: miasto wybuduje w Rybniku halę (..)

Decyzja zapadła: miasto wybuduje w Rybniku halę sportowo-widowiskową

15.11.2023 Miasto

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prezydenta Piotra Kuczery, w 2026 roku na terenie obecnych boisk piłkarskich w sąsiedztwie kąpieliska Ruda rozpocznie się budowa wielofunkcyjnej hali sportowo-widowiskowej.

Bardzo wstępna wizualizacja hali sportowo-widowiskowej, która ma powstać przy ul. Gliwickiej w sąsiedztwie kąpieliska Ruda. Materiały prasowe UM Rybnika

Swoje mecze będą tam rozgrywać rybnickie drużyny, ale będą się tam również odbywać koncerty, targi, wystawy i inne imprezy.
O rozpoczęciu przygotowań do budowy hali z prawdziwego zdarzenia poinformował dzisiaj prezydent Piotr Kuczera, który w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta zabezpieczył na przygotowania do jej budowy 5,8 mln zł.
Jak poinformował Piotr Kuczera, wybierając miejsce, w którym miałaby powstać, rozpatrywano trzy lokalizacje m.in. w sąsiedztwie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, czyli popularnego Ekonomika. Zdecydowano się jednak na adres przy ul. Gliwickiej, w sąsiedztwie stadionu, kąpieliska Ruda i lodowiska. Nowy obiekt ma być centrum miejskiej „przestrzeni czasu wolnego”. Wybierając lokalizację brano pod uwagę m.in. własność terenu, układ komunikacyjny, ale też potencjał parkingowy otoczenia.
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy hali miasto wybuduje w przyszłym roku przy Obwiedni Północnej, po drugiej stronie ul. Gliwickiej, nowy kompleks trzech boisk piłkarskich (jedno z murawą naturalną) wraz zapleczem socjalno-szatniowym oraz tzw. strzelnicę dla golfistów (driving range). W przyszłym roku i w kolejnym będą już trwały prace nad projektem budowlanym przyszłej hali. Wszystko wskazuje na to, że będzie on przedmiotem konkursu.

Co w środku

Już dzisiaj wiadomo natomiast, co w nowej hali będzie się mieścić. Oprócz głównej areny z placem gry o wymiarach minimum 44 x 22 m i z widownią na minimum 3 tys. miejsc, powstanie dodatkowa hala z dokładnie takim samym boiskiem i ewentualnie jedną wysuwaną trybuną dla publiczności. Jak zapewnia przewodniczący Rybnickiej Rady Sportu Marek Pietras, takie „olimpijskie” wymiary boisk pozwolą na rozgrywanie meczów we wszystkich popularnych dyscyplinach halowych. Dodatkowym atutem ma być możliwość zmiany nawierzchni ze względu na potrzeby różnych dyscyplin. W hali znajdzie się również sala lekkoatletyczna (100 x 20 m) z 60-metrową bieżnią, a także kompleks małych sal, w których, w zależności od zainteresowania najemców, zostaną urządzone np.: siłownia, sauna czy sale do różnego rodzaju ćwiczeń i zajęć. Projektant hali będzie też musiał zadbać o odpowiednią akustykę głównej areny, tak by z powodzeniem mogły się tam odbywać koncert i widowiska.

 

- Zainteresowane powstaniem takiego obiektu są kluby prowadzące drużyny ligowe, które miasto wspiera finansowo realizując co roku „Programu współpracy z klubami sportowymi”, a także dzielnicowe kluby piłkarskie, dla których hala jest nieodzowna podczas przygotowań zimowych. Na brak odpowiedniego obiektu w mieście zwracały z kolei uwagę osoby zajmujące się organizacją koncertów, różnego rodzaju wystaw i targów. Z punktu widzenia miasta, istotne jest też, że organizacja imprez sportowych i komercyjnych powoduje ożywienie miejscowej gospodarki, bo uczestnicy imprez nocują w hotelach i korzystają z gastronomii - komentuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

 

Jak mówi prezydent, przedstawiona dziś koncepcja i wizualizacja mającej powstać hali to efekt rocznej pracy i przeprowadzonych analiz oraz konsultacji.

Przewodniczący Rybnickiej Rady Sportu Marek Pietras, podkreśla z kolei nowe możliwości, jakie stworzy rybnickim klubom sportowym związanym ze sportami indywidualnymi (szermierka, dżudo, boks) funkcjonowanie takiego nowoczesnego obiektu.

- Pełnowymiarowa hala pozwoli tym klubom organizować tam imprezy sportowe wysokiej rangi. Dodatkowo, hala da możliwość organizacji imprez komercyjnych, generujących środki finansowe na utrzymanie obiektu. W założeniu część widowiskowa, na której mogą być organizowane koncerty, eventy czy targi, będzie wspierała część sportową - przekonuje Marek Pietras.

Jak poinformował prezydent Piotr Kuczera, prace nad projektem budowlanym nowej hali rozpoczną się w przyszłym roku. Zdj. Wacław Troszka

Najpierw droga, potem hala

Prezydent Piotr Kuczera zapowiada, że zaraz po zakończeniu i rozliczeniu trwającej budowy brakującego, 4-kilometrowego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna rozpoczną się prace nad montażem finansowym budowy hali. Piotr Kuczera zakłada, że istotnym jego elementem będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Ile sama budowa hali będzie kosztować, trudno dzisiaj przewidywać.

 

Rafał Tymusz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie kryje radości z faktu, że zapadła decyzja w sprawie budowy hali.

 

- Środowisko sportowe budowy dużej, nowoczesnej hali w centrum Rybnika domagało się od lat. Jesteśmy po wstępnych konsultacjach z przedstawicielami klubów, ale na tym nie koniec, bo diabeł tkwi w szczegółach. W czasie powstawania projektu konkretne rozwiązania będziemy na bieżąco konsultować z klubami - zapewnia Rafał Tymusz.

 

Co ważne, magistrat zaprosił przedstawicieli klubów i stowarzyszeń sportowych do zapoznania się z koncepcją hali sportowo-widowiskowej i do wyrażenia swojej opinii na jej temat. Uwagi i opinie można kierować do wspomnianego już przewodniczącego Rybnickiej Rady Sportu Marka Pietras (tel. 606 328 123; email: sport.rybnik@gmail.com).

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry