Strona główna/Aktualności/Miasto/Chwałowiczanie kodują w międzynarodowym towarzystwie

Chwałowiczanie kodują w międzynarodowym towarzystwie

17.10.2023 Edukacja

Szkoła Podstawowa nr 35 w Chwałowicach gościła przedstawicieli zaprzyjaźnionej podstawówki z czeskich Neratovic koło Pragi.

Chwałowiczanie kodują w międzynarodowym towarzystwie. Zdj. Arch. SP nr 35

Październikowa wizyta była nowym otwarciem współpracy po przerwie covidowej, a tegoroczną edycję sfinansowano ze środków Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu „Kodoziomki - młodzi programiści, łączcie się!”. 
Współpraca od początku, czyli od 2006 r., odbywa się w formie wymiany międzynarodowej, a to oznacza, że Czesi kolejny raz zamieszkali w chwałowickich domach. 

10 uczniów i 3 nauczycieli z Czech razem z polskimi partnerami podjęli się niełatwego zadania - nauki podstaw programowania.

- Główną ideą projektu jest kodowanie - mówi Wojciech Wasylko, pomysłodawca i szkolny koordynator projektu. - Chcieliśmy, aby nasz międzynarodowy młody zespół nauczył się podstaw kodowania w nieformalnej atmosferze. To współpraca, której celem było pokazanie, że nauka podstaw programowania może być praktyczna, prosta i zabawna - dodaje.

W ramach projektu młodzi pasjonaci kodowania w polsko-czeskich zespołach wzięli udział w warsztatach. W rolę ekspertów i trenerów wcielili się nauczyciele i dyrekcja chwałowickiej podstawówki: Wojciech Wasylko, Marek Franusiak i Ewa Tyl-Korzeniewska.

Uczniowie nauczyli się, jak programować łaziki zbudowane z klocków Lego. Zdj. Arch. SP nr 35

Uczniowie nauczyli się, jak w różnych językach programowania „wytresować” roboty Photony i jeżdżące łaziki budowane z zestawów klocków Lego Spike, a najlepsze dwuosobowe drużyny zostały nagrodzone certyfikatami, medalami i trofeami.

Tegoroczna współpraca z czeską szkołą to również wizyty studyjne i wycieczki. Delegaci zwiedzili oczywiście Rybnik i zabytkową stację kolejki wąskotorowej w Rudach. Tam poznali kolejarski fach od kulis i bawili się przy wspólnym ognisku. Ekipa młodych programistów wybrała się również na całodniową wycieczkę do Warszawy. Oprócz spaceru po najpiękniejszych miejscach stolicy, uczniowie i nauczyciele eksperymentowali i programowali w Centrum Nauki Kopernik.

Uczniowie byli również w Centrum Nauki Kopernik. Zdj. Arch. SP nr 35

Szczególnym punktem tegorocznej wymiany była wizyta na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pracownicy zaprzyjaźnionej uczelni zaprosili delegatów do Muzeum Geologii Złóż, oprowadzili po swoich laboratoriach oraz zaprezentowali swoje niezwykłe roboty.

- Nasz projekt będzie miał ciąg dalszy. Wraz z czeskimi partnerami jesteśmy na etapie pisania jego kolejnej edycji. Liczymy na to, że nasi młodzi programiści będą mogli już na wiosnę spotkać się ponownie, tym razem w Neratovicach - dodaje szkolny koordynator projektu.

Chwałowiczanie kodują w międzynarodowym towarzystwie

8 zdjęć

Szkoła Podstawowa nr 35 w Chwałowicach gościła uczniów z zaprzyjaźnionej podstawówki z czeskich Neratovic koło Pragi. Uczestnicy - 10 uczniów i 3 nauczycieli z Czech razem z polskimi partnerami - podjęli się niełatwego zadania nauki podstaw programowania oraz zwiedzali Rybnik. Młodzi programiści wybrali się również do Rud, Warszawy oraz na Politechnikę Śląską.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry