Strona główna/Aktualności/Miasto/CAL w Kłokocinie wśród wyróżnionych

CAL w Kłokocinie wśród wyróżnionych

20.07.2022 Miasto

Projekt Centrum Aktywności Lokalnej w Kłokocinie autorstwa Marleny Wolnik z MWArchitekci znalazł się w gronie 25 wyróżnionych w konkursie European Prize for Urban Public Space - Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

CAL w Kłokocinie otrzymał kolejne wyróżnienie. Zdj. Marcin Giba.Konkurs organizowany jest co dwa lata, a jego celem jest nagradzanie projektów i rozwiązań służących tworzeniu, odzyskiwaniu i ulepszaniu przestrzeni publicznych w miastach europejskich.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 326 prac z 35 krajów (w tym 27 z Polski). Jury stworzyło z nich tzw. krótką listę, na której znalazło się 25 wyróżnionych prac (w tym kłokociński projekt). Spośród nich wybrano 5 finalistów. CAL nie znalazł się w ścisłym finale, ale kolejne wyróżnienie na międzynarodowym forum, daje powody do dumy.

- Liczba nagród i wyróżnień jakie zdobywa ta realizacja daje ogromnie dużo radości i zawodowej satysfakcji, ale jest też potwierdzeniem, że inicjatywa śp. Wojtka Studenta była w stu procentach trafiona - przekonuje Marlena Wolnik, autorka projektu Centrum Aktywności Lokalnej. 

CAL w Kłokocinie. Zdj. Marcin Giba

- Inwestycja w dzielnicy Kłokocin jest zasadna i potrzebna, a pomysł na przestrzeń, architekturę i użytkowanie tego obiektu, ciekawe i innowacyjne na tyle, że dostrzeżone i docenione w tak wielu środowiskach ekspertów z najbardziej prestiżowych, europejskich organizacji. Najbardziej cieszy mnie jednak widok tego, jak bardzo to miejsce zaistniało w samej dzielnicy i jak wspaniale jest wykorzystywane przy tak wielu wydarzeniach organizowanych przez jej mieszkańców - dodaje Marlena Wolnik.

Zobacz także: Rozmowa z autorką projektu CAL-u.

Przypomnijmy, że Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami.

Zobacz także: Marlena Wolnik: CAL można przenosić do innych dzielnic Rybnika. Zobacz wideo
Opracowanie: Redakcja

 

do góry