Strona główna/Aktualności/Miasto/Buk Victoria jest inspiracją do walki i triumfu nad (..)

Buk Victoria jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą! Głosujemy na Drzewo Roku 2024 z Rybnika!

27.06.2024 Miasto

Rybnicki Pomnik Przyrody - majestatyczny Buk Victoria, walczy w ogólnopolskim konkursie o tytuł Drzewa Roku 2024!

Drzewo Roku 2024Dwa zrośnięte buki rosną w samym sercu parku Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku. Ich wysokość sięga 27 metrów, a obwód pni na wysokości 1,30 cm wynosi 428 cm i 326 cm, natomiast wiek drzewa szacuje się na 170-200 lat. Ten imponujący świadek powstania szpitala, obserwator jego historii, lat świetności, ale także niespokojnych czasów powstań i wojen, wyróżnia się swoimi dwoma zrośniętymi pniami, które układają się w literę V, symbolizującą Victorię - zwycięstwo. Dla pacjentów często jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą. Majestatyczne drzewo, wkomponowane w malowniczy park, oferuje pacjentom i odwiedzającym idealne miejsce do spacerów, relaksu i obcowania z naturą. Jego rozłożysta korona zachęca do odpoczynku w jej cieniu, jednocześnie dając schronienie biegającym po parku wiewiórkom. Ten klimatyczny zakątek stwarza atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i regeneracji. Zgłoszenie drzewa do konkursu ma na celu budowanie świadomości wśród społeczeństwa, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni przyroda. 
Victoria z Rybnika zakwalifikowała się do finałowej szestnastki drzew zgłoszonych z całej Polski.

Finałowe głosowanie w konkursie Drzewo Roku 2024 odbywa się w formie internetowej na stronie www.drzeworoku.pl i trwa przez cały czerwiec.

Każdy może oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. Bardzo ważne jest, aby po wpisaniu swojego adresu i oddaniu głosu na faworyta wejść w link przesłany na wskazany adres e-mail i dokończyć głosowanie klikając „Zatwierdź głos”. Po akceptacji głosu zostanie on automatycznie dodany do wyników głosowania na stronie konkursu.
W ostatnim tygodniu głosowania nie będziemy mogli już śledzić wyników głosowania, ponieważ liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa zostanie ukryta aż do momentu ogłoszenia wyników konkursu.

do góry