Strona główna/Aktualności/Miasto/Budują się Bulwary nad Nacyną w stronę Niedobczyc i (..)

Budują się Bulwary nad Nacyną w stronę Niedobczyc i Niewiadomia

17.10.2022 Miasto

Nabiera kształtów budowany kolejny odcinek bulwarów wzdłuż rzeki Nacyny, który już niedługo połączy z centrum Rybnika kolejne dzielnice - Niedobczyce i Niewiadom. Ze śródmieścia tym wygodnym pieszo-rowerowym traktem dotrzemy znacznie dalej, do atrakcyjnych turystycznie, zielonych rejonów Rybnika i nad Zalew Rybnicki.

Budują się bulwary nad Nacyną. Zdjęcie Michał Koczy

Trasa dla spacerowiczów, rowerzystów, czy miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach, docelowo połączy wysuniętą najdalej na północ dzielnicę Stodoły z ul. Górnośląską i z ul. Sportową, czyli z południowymi dzielnicami Niedobczyce i Niewiadom.

Budowany od podstaw odcinek będzie miał 2 km długości i 4,5 m szerokości, nawierzchnię bitumiczną, będzie oświetlony, a wzdłuż trasy nie zabraknie ławek, koszy na śmieci czy stojaków rowerowych.

- Na większości trasy leży już asfalt, budowana jest infrastruktura towarzysząca - między innymi oświetlenie, ławki, a także liczniki rowerzystów - mówi Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.

Budowa Bulwarów nad Nacyną w Rybniku. Zdjęcie Michał Koczy

Liczniki rowerzystów na bulwarach nad Nacyną

- Liczniki będą pozwalały oszacować popularność budowanego traktu. Pierwszy licznik będzie znajdował się w okolicach ul. Przyjemnej, zaś drugi na wysokości boiska sportowego kluby Rymer Niedobczyce - dodaje.

Prace przy budowie bulwarów przebiegają zgodnie z harmonogramem. Prowadzi je wybrana w przetargu firma DROGOPOL Sp. z o.o. z Katowic, za kwotę przeszło 7,4 mln zł. Zgodnie z umową roboty powinny zakończyć się w okolicach marca 2023 roku.

Trasa połączy dzielnicę Stodoły, centrum Rybnika oraz Niewiadomi i Niedobczyce

Odcinki bulwarów nad Nacyną, które pozostały do wykonania:

  • odcinek Zamysłów-Niedobczyce (ul. Górnośląska - ul. Śródmiejska) - trwają uzgodnienia. Planowana realizacja: 2023 r.
  • odcinek Śródmieście-Obwiednia (ul. Targowa - ul. Obwiednia Południowa) - trwają ostatnie uzgodnienia. Planowana budowa: 2022-2023 r.
  • istniejący, stary odcinek wzdłuż ul. Rzecznej (od ul. Hallera do ul. Targowej) - planowana modernizacja - dostosowanie do obecnych standardów

Bulwary nad Nacyną biegną przez najbardziej malownicze tereny Rybnika. Zdj. Michał Koczy

Dlaczego lubimy jeździć nad rzeką?

Dlaczego nadrzeczne trasy rowerowe jak Bulwary nad Nacyną przyciągają tylu użytkowników?

Tłumaczą eksperci - M. Kwiatkowski i Ł. Karbowiński, autorzy „Leksykonu Polityki rowerowej”, który już wkrótce ukaże się drukiem, nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:

"Po pierwsze nie ma różnic w wysokości terenu. Tereny nadrzeczne zazwyczaj cechują się przebiegiem po płaskim terenie. W Rybniku Nacyna przebiega przez śródmieście dlatego trasa może służyć nie tylko jako atrakcja turystyczna, ale również może efektywnie pełnić rolę komunikacyjną. Ważna jest również ciągłość rzeki - kompletna trasa nadrzeczna nie kończy nagle. Po zakończeniu Bulwarów w Rybniku będziemy posiadali prawie 20 km trasę rowerową od północnych do południowych granic miasta. Rozwój dróg na przestrzeni lat sprawił iż rzeki zazwyczaj nie kolidują z drogami. Wykorzystując istniejące obiekty inżynieryjne można pokonać ruchliwą drogę bezkolizyjnie - adaptując obiekt dla ruchu rowerowego. Taka sytuacja ma miejsce w ciągu Bulwarów nad Nacyną pod ul. Kotucza. Tak też będzie pod ul. Władysława Reymonta i Obwiedni Południowej. Nie można zapominać o walorach turystycznych i rekreacyjnych nadrzecznej trasy rowerowej, która sprzyja odprężeniu oraz gwarantuje miłe dla oka krajobrazy natury. Dodatkowym atutem jest to, że większość takich tras jest oddalone od głównych arterii komunikacyjnych - piesi i rowerzyści więc oddychają powietrzem mniej zanieczyszczonym. Nad rzeką jest po prostu krócej, wygodniej, zdrowiej, bezpieczniej i przyjemniej."

Nad rzeką jest po prostu krócej, wygodniej, zdrowiej, bezpieczniej i przyjemniej. Zdj. Michał Koczy

Opracowanie Redakcja

do góry