Strona główna/Aktualności/Miasto/Budują remizę obywatelską

Budują remizę obywatelską

02.07.2023 Miasto

Od kwietnia przy ul. Mościckiego w dzielnicy Niewiadom, w pobliżu Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, trwa budowa remizy dla tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W tzw. kapsule czasu, którą wmurowano w mury budowanej remizy znalazł się akt erekcyjny i m.in. materiały dotyczące OSP Niewiadom. Zdj. Daniel Wojaczek

To inwestycja realizowana w ramach Budżetu obywatelskiego roku 2022.
27 czerwca w jej mury wmurowano tzw. kapsułę czasu w kształcie małej gaśnicy. Umieszczono w niej m.in. informacje o aktualnym stanie osobowym ochotniczej straży, zdjęcia z kilku akcji niewiadomskich strażaków, banknot 10-złotowy oraz akt erekcyjny, pod którym swoje podpisy złożyli m.in.: prezydent Rybnika Piotr Kuczera, komendant rybnickiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wojciech Kruczek oraz prezes OSP Niewiadom Dariusz Materzok i jego syn Łukasz, pełniący w straży funkcję naczelnika.

W przypadku strażaków i ich remizy chyba nie mogło być inaczej - kapsuła czasu w formie gaśnicy. Zdj. Daniel Wojaczek

- Pamiętam jak członkowie późniejszego zarządu OSP Niewiadom po raz pierwszy odwiedzili mój gabinet, by przedstawić pomysł utworzenia ochotniczej straży pożarnej w dzielnicy Niewiadom. Mieli wtedy w sobie dużo zapału. Widzę, że zapał w tej jednostce nie gaśnie; wręcz przeciwnie - przybiera na sile i oby tak dalej - powiedział w czasie krótkiej uroczystości na placu budowy prezydent Piotr Kuczera.

Remizę buduje rybnicka firma Grani-Tec, która wcześniej ją zaprojektowała. Umowa podpisana po rozstrzygnięciu przez urząd miasta przetargu opiewa na 3 mln 214 tys. zł, ale wykonawca wystąpił już do urzędu o rewaloryzację tej kwoty ze względu na inflację.

W gronie osób wmurowywujących kapsułę czasu znaleźli się m.in. prezydent Piotr Kuczera i naczelnik OSP Niewiadom Łukasz Materzok. Zdj. Daniel Wojaczek

By remiza mogła stanąć przy ul. Mościckgo konieczna była zmiana planu zagospodarowanie przestrzennego, co z kolei bardzo wydłużyło oczekiwanie na pozwolenie na budowę. Wszystko wskazuje na to, że ochotnicy z Niewiadomia wprowadzą się do swojej remizy jesienią. Na razie, od początku działalności, czyli od jesieni roku 2019 za remizę służy im wynajęty od prywatnego właściciela duży garaż z zapleczem.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry