Strona główna/Aktualności/Miasto/Budowa rozpoczęła się od remontu

Budowa rozpoczęła się od remontu

01.03.2022 Miasto

Ruszyła pierwsza inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”, które jest spółką miasta. Przy ul. Hallera w samym centrum miasta powstanie efektowny budynek z 80 mieszkaniami czynszowymi i lokalami użytkowymi.

Zdj. Wacław Troszka

Zakres przedsięwzięcia, które ma kosztować ponad 43 mln zł, jest jednak znacznie szerszy i obejmuje m.in. rozpoczęty już remont i modernizację dwóch zabytkowych budynków z cegły usytuowanych bezpośrednio przy ulicy. To pochodzące ze schyłku XIX wieku pozostałości po dawnej rzeźni, wyburzonej kilka ładnych lat temu. Opustoszałe od wielu lat budynki miały charakter administracyjno-mieszkalny. Znajdowały się w nich m.in. biura, gabinet weterynarza i prawdopodobnie mieszkanie kierownika zakładu. To pomiędzy nimi prowadziła droga do rzeźni. Teraz zostaną gruntownie zmodernizowane i przywrócone do użytku. Pozostaną z nich tylko historyczne mury zewnętrzne, a całe wnętrza zostaną zbudowane i urządzone na nowo, tak by w przyszłości mogły służyć najemcom – sklepikarzom bądź usługodawcom. Ich elewacje tylko w niewielkim stopniu zmieni pojawienie się dużych witryn (widocznych na wizualizacjach). Oczywiście stare mury zostaną wyczyszczone i odnowione. Wizualizacja

Cała inwestycja ma się zakończyć przed końcem przyszłego roku. Tymczasem 17 lutego TBS zakończył pierwszą turę przyjmowania wniosków o najem mieszkania. Jak informuje prezes spółki Olgierd Zaraś, wpłynęło ich 87; teraz będą weryfikowane i w razie potrzeby uzupełniane przez wnioskodawców. Pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu będą mieć osoby, które zdeklarowały chęć partycypowania w kosztach budowy przyszłego mieszkania poprzez wpłacenie swoistego „wkładu mieszkaniowego”. W przypadku zakończenia najmu zostanie on oczywiście zwrócony najemcy. Będzie mógł też być wykorzystany przy ewentualnym wykupie mieszkania na własność, co według obecnie obowiązujących przepisów będzie możliwe po dziesięciu latach najmu.

(WaT) Wizualizacja

do góry