Strona główna/Aktualności/Miasto/Boże Ciało - cztery ołtarze czterech parafii

Boże Ciało - cztery ołtarze czterech parafii

30.05.2024 Miasto

Przez centrum Rybnika przeszła dzisiaj wspólna procesja Bożego Ciała czterech śródmiejskich parafii: Królowej Apostołów (werbistów), św. Antoniego, Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa Robotnika (franciszkanów).

Procesja z Najświętszym Sakramentem to najważniejszy element tradycji związanych ze świętem Bożego Ciała i Krwi Pańskiej Zdj. Wacław Troszka

Przy każdym z czterech kościołów zbudowano jeden z tradycyjnych ołtarzy, przy których modlono się przed Najświętszym Sakramentem.

 

- Eucharystia otwiera nas na braci i uwrażliwia na ich potrzeby - mówił proboszcz bazylikalnej parafii św. Antoniego ks. Marek Bernacki, zwracając uwagę na potrzebę wspierania potrzebujących, również materialnie. - Ale by eucharystia na nas oddziaływała trzeba brać w niej udział, najlepiej jak najczęściej, nie tylko w niedzielę - mówił proboszcz bazyliki św. Antoniego.

Wspólna procesja Bożego Ciała czterech śródmiejskich parafii przeszła m.in. ul. Raciborską Zdj. Wacław Troszka

Ks. Marek Noras, proboszcz najstarszej rybnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej, zwrócił uwagę na związek nazwy naszego miasta z rybą, która jest jednym z symboli chrześcijan.

- Wygoda Rybnika, to cztery kościoły w centrum miasta. Wszystkie są otwarte i we wszystkich pali się czerwona lampka, wzywająca, by się zatrzymać i spotkać się ze swoim Bogiem. Mamy być świadkami Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. W nim On jest obecny wśród nas każdego dnia, w każdej godzinie - usłyszeliśmy przed popularnym Starym Kościołem.

Ostatni ołtarz był usytuowany przy kościele oo. Franciszkanów pod wezwaniem św. Józefa Robotnika.

- To, że cztery parafie idą razem z Chrystusem, to znak, że jesteśmy współnotą, Kościołem. Przed dzisiejszą uroczystością słyszałem kilka razy - Ja uważam, że procesja powinna iść inną drogą, ja uważam, że zorganizowałbym to lepiej… Czasem z tego swojego „Ja uważam” trzeba zrezygnować, by być razem, by być wspólnotą, czego tu dzisiaj doświadczamy - mówił z kolei o. Mateusz Smolarczyk, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika.

Tradycyjny baldachim ponieśli m.in. rybniccy kolejarze Zdj. Wacław Troszka

Tradycyjny baldachim nieśli na zmianę mężczyźni z poszczególnych parafii m.in. rybniccy kolejarze.

Wspólna procesja Bożego Ciała

40 zdjęć

W czwartek 30 maja w święto Bożego Ciała przez centrum Rybnika przeszła wspólna procesja czterech śródmiejskich parafii. Tradycyjne cztery ołtarze ustawiono przy czterech parafialnych kościołach.   

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry