Strona główna/Aktualności/Miasto/Basen Ruda ruszy później niż zwykle. W wakacje Yntka i (..)

Basen Ruda ruszy później niż zwykle. W wakacje Yntka i Akwarium zamknięte

24.05.2023 Miasto

Później niż zwykle ruszy basen Ruda w Rybniku. W związku z oszczędnościami w wakacje nie popływamy w „Yntce” i boguszowickim „Akwarium”.

Basen Ruda w Rybniku zostanie otwarty dopiero po zakończeniu roku szkolnego. Zdj. A.Król

Obie kryte pływalnie, zarządzane przez rybnicki MOSiR, będą nieczynne od 24 czerwca do 31 sierpnia, zaś „Ruda” ruszy tuż po zakończeniu roku szkolnego.

Jak informuje magistrat, zmiany związane są z wprowadzeniem oszczędności, a wymuszone zostały głównie przez podwyżki kosztów związanych ze źródłami ciepła oraz realizacją inwestycji remontowych. Oprócz podwyżek cen mediów, w zbilansowaniu całości nie pomagały także wyższe ceny za wszystkie usługi zewnętrzne.

Setki tysięcy oszczędności

- Jeżeli chodzi o „Yntkę”, to w tym obiekcie przeprowadzony zostanie niezbędny remont i potrwa on 2 miesięce. Będzie przeprowadzony w lipcu i sierpniu, ponieważ w tych miesiącach frekwencja jest najmniejsza. Podobnie będzie na pływalni „Akwarium”, z której ratownicy, na okres wakacji, zostaną przeniesieni na inne kąpieliska. To również da nam wymierne oszczędności - informuje Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u. - Takie działania były planowane już podczas konstruowania budżetu na bieżący rok - dodaje.

W roku ubiegłym pływalnia „Yntka”, od 10 lipca do końca sierpnia, była nieczynna z powodu przerwy technologicznej. W pierwszych dniach lipca pływalnię odwiedziło 580 osób, w miesiącach niewakacyjnych jest ich ok. 6 tysięcy miesięcznie.
Na pływalni „Akwarium” w miesiącach wiosennych i jesiennych sprzedaje się od 8 do 10 tys. wejściówek miesięcznie, w wakacje łącznie sprzedanych biletów było ok. 5,5 tys.

- Trzeba również dodać, że w wakacje nie ma na pływalniach szkół. Dlatego przerwy technologiczne czy remonty są planowane właśnie na lipiec i sierpień - zaznacza dyrektor MOSiR-u.

Prognozowane oszczędności wynikające z zamknięcia w lipcu i sierpniu pływalni „Akwarium” to blisko 200 tys. zł. Z kolei zamknięcie „Yntki” zostawi w budżecie MOSiR-u ok. 150 tys. zł.

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na MOSiR-owych pływalniach, będą w miesiącach wakacyjnych świadczyć swoje usługi na „Rudzie” oraz na kąpieliskach w Rybniku-Kamieniu i na Pniowcu, a także na basenie otwartym w dzielnicy Chwałowice. Dzięki temu mniej ratowników zatrudnionych zostanie na umowy zlecenia.

„Ruda” na wakacje

Z powodu szukania oszczędności, później niż zwykle zostanie uruchomione największe rybnickie kąpielisko - czyli popularna „Ruda”. W tym sezonie będzie można z niej korzystać od 23 czerwca, czyli od początku wakacji.

- Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązania nie są idealne dla rybniczan. Ekonomia jest jednak bezlitosna. Jeżeli tylko sytuacja finansowa ulegnie zmianie i będzie możliwość zwiększenia nakładów na utrzymanie i funkcjonowanie poszczególnych obiektów, będziemy starali się znaleźć rozwiązania jak najmniej uciążliwe dla naszych klientów. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie niedogodności - dodaje Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u.

Przypominamy przy okazji, że posiadacze Rybnickiej Karty Mieszkańca - Rybka będą mogli korzystać z 20 proc. zniżki na bilety, a także z jednorazowego, całodniowego wejścia na Rudę za 1 zł w ramach Happy Day. Akcja promocyjna Happy Hours z MOSiR-em umożliwia dodatkowo skorzystanie z obiektu, od 18.00 do 19.00, za symboliczną złotówkę.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry