Strona główna/Aktualności/Miasto/Autobusy wodorowe będą wozić rybniczan

Autobusy wodorowe będą wozić rybniczan

23.06.2022 Miasto

Rybnik otrzymał 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 autobusów wodorowych.

- Miasto dopłaci do tej inwestycji z własnego budżetu 25 mln zł - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM w Rybniku. Pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku.

Autobusy wodorowe będą wozić rybniczan. Zdj. Mat.prasoweWarto dodać, że nieco wcześniej, bo w I kwartale 2023 roku, przy ul. Budowlanych 6 ma powstać ogólnodostępna stacja do tankowania wodorem samochodów osobowych i autobusów.
Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para.
Miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”.
- Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wymusza na gminach takich jak Rybnik użytkowanie odpowiedniej liczby pojazdów, które podczas eksploatacji nie emitują szkodliwych gazów. Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to również odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe stawiające na ekologiczne formy transportu - przekonuje prezydent Piotr Kuczera.
Opracowanie: (S)

do góry