Strona główna/Aktualności/Miasto/Autobusy przystankowo zeroemisyjne

Autobusy przystankowo zeroemisyjne

19.12.2022 Miasto


Prezes komunalnej spółki Komunikacja Miejska Rybnik Łukasz Kosobucki i przedstawiciel regionu południowego spółki Solaris Bus & Coach Rafał Zajas podpisali w poniedziałek w urzędzie miasta, w obecności prezydenta Piotra Kuczery, umowę na dostawę 11 nowych 12-metrowych, niskopodłogowych autobusów o napędzie hybrydowym - spalinowo-elektrycznym. Będą kosztować brutto 24 mln zł. Solaris Bus & Coach jako jedyny złożył przetargową ofertę.

W obecności prezydenta Piotra Kuczery (pierwszy z lewej) umowę na dostawęautobusów podpisali prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik Łukasz Kosobucki (w środku) i przedstawiciel producenta Rafał Zajas. Zdj. Wacław Troszka 
Producent ma je dostarczyć do końca czerwca, tak by od lipca mogły wyjechać na rybnickie drogi i obsługiwać miejskie linie autobusowe. Ich główny silnik spalinowy będzie wyposażony w agregat prądotwórczy i na przystanki autobusy będą wjeżdżać i odjeżdżać z nich na silniku elektrycznym, czyli zeroemisyjnym. Hybrydowy układ napędowy pozwoli ograniczyć zużycie oleju napędowego, co przełoży się na mniejsze koszty eksploatacji.

Autobusy będą wyposażone w czytelne minitory informacyjne, pozwalające pasażerom śledzić trasę przejazdu i kolejne przystanki, gniazdka do ładowania telefonów i defibrylatory AED.

Kierowca będzie miał dla siebie zamkniętą, klimatyzowaną kabinę wyposażoną w małą lodówkę, ale również w elektroniczną blokadę, która uniemożliwi uruchomienie autobusu, gdy w wydychanym powietrzu pojawi się alkohol.

Dziewięć z zamówionych autobusów będzie trzydrzwiowych. Dwa dwudrzwiowe, z wyższymi, wygodniejszymi siedzeniami, wyposażonymi w pasy bezpieczeństwa aoraz półkami bagażowymi przystosowanymi do dalszych tras lokalnych.

Jak zapowiada prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik Łukasz Kosobucki, w weekendy, gdy tylko będą wolne, dwudrzwiowe autobusy będzie można wynająć wraz z kierowcą np. na klasową wycieczkę bądź do przewozu gości rodzinnej uroczystości. Cena takiego wynajmu będzie uzależniona od aktualnych kosztów eksploatacji takiego autobusu i zatrudnienia kierowcy.

Ciepło jak w domu

Zgodnie z dewizą „ciepło jak w domu”, zamówione autobusy będą mieć utrzymane w przyjaznej kolorystyce efektowne wnętrze, które rzekoo jest właśnie projektowane.

- Do niedawna miasto organizowało transport zbiorowy. Chcemy , by teraz zajęła się tym miejska spółka, która podniesie standard usług. Pomoże w tym tych jedenaście fabrycznie nowych autobusów. Chcemy mieć transport autobusowy nowoczesny i ekologiczny - mówił jeszcze przed podpisaniem umowy prezydent Piotr Kuczera.

Komunalna spółka Komunikacja Miejska Rybnik obecnie zajmuje się przystankami i systemem sprzedaży biletów. Usługi przewozowe będzie świadczyć od początku lipca. Wcześniej na przełomie maja i czerwca zorganizuje nabór pierwszych 25 kierowców.
Trwa jeszcze przetarg na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych zasilanych wodorem. Spółka zamierza na nie wydać ponad 58,5 mln zł. Otwarcie ofert zaplanowano na 27 grudnia. WaT

do góry