Strona główna/Aktualności/Miasto/Apka przeciw przemocy w rybnickich szkołach

Apka przeciw przemocy w rybnickich szkołach

24.01.2024 Edukacja

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza w Boguszowicach Starych wprowadziła innowacyjną aplikację Resql, która ma pomóc w zwalczaniu przemocy rówieśniczej w szkole. Dzięki pilotażowemu programowi miasta, z aplikacji tej skorzystają uczniowie 15 rybnickich szkół, w tym dwóch ponadpodstawowych.

Apka przeciw przemocy w rybnickich szkołach. Mat. prasowe

Mowa o aplikacji na smartfony, którą opracowali psycholodzy i pedagodzy z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS.

- Uczniowie mogą anonimowo zgłaszać incydenty przemocy rówieśniczej, zastraszania, znęcania się lub innych spraw związanych z bezpieczeństwem. Jesteśmy otwarci na ich problemy, dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z możliwości, jakie daje program - mówi Krzysztof Zaik, dyrektor SP nr 36.

Korzystając z aplikacji uczeń może wysłać zgłoszenie jako ofiara przemocy, ale też świadek zdarzenia. Pozwala ona również rejestrować incydenty i umożliwia komunikację z pedagogiem i nauczycielami-interwentami, czyli tymi wybranymi do interweniowania na uczniowskie zgłoszenia. W SP nr 36 jest ich 10, a z aplikacji może tam skorzystać ok. 470 uczniów.

- Na szczęście jeszcze nie mieliśmy żadnych poważnych zgłoszeń. I oby tak zostało! - mówi nam dyrektor.

Jak działa aplikacja? Mat. www.resql.pl

Zgłoszenia mogą być anonimowe, ale uczeń w każdej chwili może też ujawnić swoje dane.

- Zależy nam również na tym, by poznać bardziej złożone przejawy przemocy, jak choćby wykluczenie z grupy rówieśniczej. Ta aplikacja to takie okno kontaktu do zaufanego dorosłego - mówi dyrektor Zaik i dodaje, że projekt wpisuje się we wprowadzane do szkół od połowy lutego tzw. standardy ochrony małoletnich, czyli zasady mające chronić dzieci przed krzywdzeniem.

Aplikacją w gnębicieli. Mat. www.resql.pl

- Rozmowy i świadome poruszanie trudnych tematów może pomóc zniwelować zalążki budującej się przemocy. Nie wolno nam być biernym obserwatorem przemocy. Po prostu reagujmy i uczmy reagować nasze dzieci! - zachęca Krzysztof Zaik.

Program Resqul w rybnickich szkołach na razie ma potrwać rok. W całej Polsce na udział w nim zdecydowało się 221 szkół.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry