Strona główna/Aktualności/Miasto/Aleja milionerów PiS w Rybniku na rynku

Aleja milionerów PiS w Rybniku na rynku

28.09.2023 Miasto

W czwartek 28 września na rybnickim rynku pojawiła się instalacja "Aleja Milionerów PiS", przedstawiająca kartonowe postaci znanych osób w Polsce związanych z partią rządzącą. Każda z postaci "trzyma" czarną teczkę z kwotą, o jaką - według pomysłodawców instalacji - miał się wzbogacić. 

Instalacja Aleja Milionerów PiS w Rybniku na rynku. Zdj. AK

Podobizny prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Daniela Obajtka - szefa Orlenu, czy ojca Tadeusza Rydzyka oraz innych znanych osób związanych z partią rządzącą, pojawiły się dziś przed południem na rybnickim rynku.

- "Aleja milionerów PiS" to inicjatywa, która ma pokazać - zwłaszcza wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, czyli tym, którzy nie mają dostępu do innych źródeł informacji, jak tylko do publicznej, pisowskiej, propagandowej telewizji, czyli TVP info - jak ludzie związani z partią PiS wzbogacili się kosztem zwykłych obywateli, kosztem przeciętnego Kowalskiego, który o takich pieniądzach, jak tu są pokazane mogą tylko pomarzyć - tłumaczy Marek Krząkała, poseł Koalicji Obywatelskiej z Rybnika, który otworzył instalację na rynku.

Kartonowe postaci z teczkami i dużymi sumami pieniędzy. Zdj. AK

- Mamy tu niechlubnego biznesmena Tadeusza Rydzyka, który dostał 325 mln złotych dotacji, m.in. na geotermię, zaś ciepło wytworzone przez geotermię jest 3 razy droższe niż ciepło systemowe z PEC, a mieszkańcy Torunia zostali zmuszeni do tego, by za to ciepło płacić. To jest rekordzista jeśli chodzi o dotację. Ale są też inni milionerzy. 
Pan Daniel Obajtek ma tutaj (red. na instalacji) na swoim koncie ponad 7 milionów - wylicza Marek Krząkała.

- To są przykłady tzw. "tłustych kotów" - osób, które tylko dlatego się wzbogaciły, że rządzi Prawo i Sprawiedliwość, a takie rzeczy nie powinny mieć miejsca bez względu na to, kto by rządził, to są niedopuszczalne sytuacje - przekonuje Krząkała.

Poseł Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że za poprzednich rządów liczyły się kompetencje i umiejętności, a dziś tylko przynależność do partii. (AK)

Aleja milionerów PiS w Rybniku

7 zdjęć

W czwartek 28 września na rybnickim rynku pojawiła się instalacja "Aleja Milionerów PiS", przedstawiająca kartonowe postaci znanych osób w Polsce związanych z rządzącą partią. Każda z postaci "trzyma" czarną teczkę z kwotą, o jaką - według pomysłodawców instalacji - miał się wzbogacić. 

do góry