Strona główna/Aktualności/Miasto/80 nowych mieszkań zbudują w Boguszowicach. Umowa na (..)

80 nowych mieszkań zbudują w Boguszowicach. Umowa na Sztolniową podpisana

14.11.2022 Miasto

W Boguszowicach, przy ulicy Sztolniowej powstanie 80 nowych mieszkań. Dziś, 14 listopada w rybnickim magistracie podpisano umowę z wykonawcą kolejnej inwestycji rybnickiego TBS - budowy pięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Umowa na budowę nowych budynków mieszkalnych została podpisana 14 listopada. Zdj. Lucyna Tyl

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację zadania złożyło konsorcjum: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca (lider) i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca (partner). Koszt inwestycji to blisko 24,9 mln zł. Warto dodać, że to samo konsorcjum realizuje również inwestycję TBS przy ul. Hallera.

- To kolejne budynki, jakie będziemy budować w Rybniku. Jako, że trochę się już tutaj zadomowiliśmy, powinno być łatwiej - mówi Adam Marszałek, prezes firmy WODPOL z Żywca. - Zadanie jest podobne, realizowane w podobnej technologii, w lokalizacji niezbyt odległej od naszej pierwszej inwestycji, poza tym nie mamy tutaj ograniczeń w postaci koniczności uzgodnień z konserwatorem zabytków, tak w przypadku ul. Hallera. Chcemy zacząć jak najszybciej, maksymalnie wykorzystać dobrą pogodę do robót ziemnych i ruszać w górę budynkami, by rosły co najmniej w takim tempie jak te na ul. Hallera - przekonuje prezes.

80 mieszkań w pięciu budynkach 

Przy ul. Sztolniowej powstanie 80 mieszkań, których metraże będą oscylować w przybliżeniu między 31 a 60 m2.

- Znajdą się one w pięciu czterokondygnacyjnych podpiwniczonych budynkach - zapowiada Olgierd Zaraś, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”. - Dwa z nich będą wolnostojące, a trzy stworzą zabudowę szeregową. W każdym z budynków zaplanowano 16 mieszkań, które będą miały 1, 2, lub 3 pokoje. Powstanie tu również plac zabaw i parkingi z miejscami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych - wymienia prezes.

Zdjęcie Lucyna Tyl

Ze względu na lokalizację, budynki przy ul. Sztolniowej, to zupełnie inna oferta niż mieszkania przy ul. Hallera. Inna, ale nie mniej atrakcyjna i na pewno warta rozważenia.

- Oferta TBS-u w dzielnicy Boguszowice Stare to szansa na zamieszkanie w nowym budownictwie w spokojnej i zielonej części miasta, w lokalizacji, z której blisko do najważniejszych miejsc życia codziennego - zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Myślę, że sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób czy rodzin, dla których istotny jest łatwy dostęp do placówek oświatowych, przystanków autobusowych i punktów usługowych, a także możliwość szybkiego zrobienia podstawowych zakupów czy skorzystania z opieki medycznej - dodaje prezydent.

Przewidywany termin oddania do użytkowania zespołu budynków przy ulicy Sztolniowej to pierwsza połowa 2024 r. Wciąż można jeszcze składać wnioski na najem mieszkań w tej lokalizacji, do tej pory zostało złożonych 51 wniosków.

Dlaczego warto mieszkać w TBS?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z różnych przyczyn nie mogą kupić własnego mieszkania, a chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, gdzie czynsz nie jest tak wysoki, jak na wolnym rynku najmu. To przede wszystkim osoby, których dochody wykraczają ponad limity pozwalające na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie są zbyt niskie, aby aplikować o kredyt hipoteczny.
Aby zamieszkać w budynkach TBS-u trzeba spełnić kilka warunków, m.in. dotyczących kwoty miesięcznie osiąganych dochodów. Szczegółowe informacje na stronie Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom".

Opracowanie Redakcja

do góry