Strona główna/Aktualności/Miasto/75-lecie II LO w Rybniku "Jeśli być to jak ptaki - wysoko (..)

75-lecie II LO w Rybniku "Jeśli być to jak ptaki - wysoko i lotnie"

07.06.2023 Edukacja

Misja, która przyświeca szkole opiera się na ideach, takich jak prawo do wolności, godność jednostki, tolerancja, czy dialog, czyli koncepcjach popularyzowanych przez naszego obecnego patrona Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Czyż idee tego renesansowego humanisty nie są uniwersalne i aktualne również w obecnych czasach? - pytała Ewelina Maj, dyrektorka II LO w Rybniku podczas uroczystej gali w teatrze z okazji 75-lecia placówki.

Jubileusz 75-lecia II LO w Rybniku. Zdj. Piotr Bukartyk

- 75-letni organizm II LO w Rybniku już niejednokrotnie, na przestrzeni lat, udowodnił, iż funkcjonuje ponadprzeciętnie, osobliwie i wyjątkowo, oraz że każdy z nas dziś obecnych lub nieobecnych dokłada lub dokładał swoją ważną cegiełkę do budowania wartości ważkich dla społeczności lokalnej, społeczeństwa kraju, nierzadko zostawiając ślad w przestrzeni międzynarodowej - mówiła Ewelina Maj, dodając, że jubileusz to nie tylko okazja do wspomnień, ale również do snucia planów na przyszłość.

Dyrektorka Ewelina Maj. Zdj. Piotr Bukartyk

- Szkoła musi iść z duchem czasu, nieustannie poszukiwać, celem sprostania wyzwaniom nowoczesnego świata i współczesnego ucznia. Musimy mierzyć wysoko bez względu na przeciwności losu. Bo jak pisała rybnicka poetka, notabene była profesor naszego liceum - pani Janina Podlodowska w wierszu pt. „Jeśli”:

„Bo jeśli być... to jak ptaki wysoko i lotnie, a jeśli rosnąć to ponad drzewa ponad chmury w deszcz i pogodę, a jeśli wierzyć... to usilnie i do ostatniej śpiewającej życie drobiny grać w zielone" - cytowała Ewelina Maj.

Prezydent Piotr Kuczera mówił, że w szkole ważny jest

Były nauczyciel II LO w Rybniku, a dziś prezydent miasta Piotr Kuczera, podkreślał, że oprócz edukacji w szkole ważny jest „element spotkania”.

- Przez te 75 lat szkoła była miejscem spotkania, budowania relacji. Za to powinniśmy być wszyscy jako wspólnota samorządu Rybnika bardzo wdzięczni. Bo absolwenci oraz Wy uczniowie pójdziecie kiedyś w świat niosąc wartości, które wynieśliście z tej szkoły. Życzę Wam, abyśmy się spotkali ponownie z okazji 100-lecia II LO i mówili o tym, że to nadal jest wspaniałe miejsce, z piękną przeszłością ale też wielką przyszłością. Idźmy z nadzieją - mówił Piotr Kuczera.

Uroczysta gala w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Zdj. Piotr Bukartyk

Zdj. Piotr Bukartyk

75-lecie II LO w Rybniku

15 zdjęć

7 czerwca w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyły się uroczystości z okazji 75-lecia II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Zobacz zdjęcia Piotra Bukartyka.

 
Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry