Strona główna/Aktualności/Miasto/64 projekty obywatelskie na przyszły rok

64 projekty obywatelskie na przyszły rok

19.06.2024 Miasto

17 czerwca minął termin przyjmowania zgłoszeń do przyszłorocznego Budżetu obywatelskiego miasta Rybnika. Mieszkańcy zgłosili łącznie 64 projekty - 9 ogólnomiejskich i 55 lokalnych, czyli dzielnicowych.

Budżet obywatelski to część budżetu miasta przeznaczona na realizację pomysłów samych mieszkańców Zdj. Dominika
Każdej z 27 rybnickich dzielnic dotyczy przynajmniej jeden z projektów lokalnych. Rekordowej liczby 7 projektów doczekała się dzielnica centralna, czyli Śródmieście. Po 4 złożone projekty dotyczą Chwałowic i Niedobczyc; natomiast po jednym projekcie złożono dla 10 dzielnic: Gotartowic, Kłokocina, Niewiadomia, Paruszowca-Piasków, Popielowa, Rybnickiej Kuźni, Smolnej, Stodół, Wielopola i Zebrzydowic. Wśród lokalnych propozycji są m.in.: parkowe kino letnie (Meksyk, Boguszowice Stare), projekt „Students Racing”, zakładający zakup profesjonalnego symulatora wyścigowego (Śródmieście) oraz „Bibliomiejscówka”, zakładająca m.in. stworzenie pracowni warsztatowej i ogólnodostępnej strefy wypoczynku w rybnickiej bibliotece (Śródmieście).
Kwota, którą będzie można wydać na realizację projektów BO w poszczególnych dzielnicach jest uzależniona od liczby mieszkańców. Dla dwóch najmniejszych dzielnic Grabowni i Stodół limit środków wynosi 37 tys. zł; w przypadku Chwałowic i Boguszowic Starych to już 79 tys. W Boguszowicach Osiedlu do wydania będzie 97 tys., a w Niedobczycach 109 tys. Największa kwota 146 tys. przypada na Maroko-Nowiny.
W przyszłym roku ma realizację projektów dzielnicowych zostanie przeznaczona kwota 1 mln 694 tys. zł.

Ostatnio w ramach ogólnomiejskiego projektu "Kamień Reaktywacja|" na terenie ośrodka w dzielnicy Kamień wybudowano tm.in. tężnie z małym molo Zdj. Wacław Troszka

Znacznie więcej, bo 4 mln 156 tys. zł miasto przeznaczy na realizację projektu, ewentualnie dwóch projektów z spośród 9 propozycji ogólnomiejskich.
Wśród nich jest m.in. niskobudżetowy projekt „Zwierzęcy krąg pamięci” (122 tys. zł), zakładający stworzenie miejsca pamięci o zwierzęcych przyjaciołach i „SR - Strefy Rozwoju”, którego autor proponuje stworzenie w centrum Rybnika siedmiu stref rozwoju dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. (4 mln 156 tys. zł). Jest też projekt „Rybnickie Błonia”, zakładający stworzenie tam strefy rodzinnej aktywności i rekreacji.
Złożone propozycje zostaną teraz poddane formalnej i merytorycznej weryfikacji. Listę projektów dopuszczonych do realizacji poznamy do 16 września. W dniach od 30 września do 6 października odbędzie się głosowanie mieszkańców, w którym zdecydujemy, który bądź które projekty ogólnomiejskie doczekają się realizacji. Podobnie będzie w przypadku dzielnic, w których prognozowane koszty realizacji zgłoszonych projektów przekraczają pulę przyznanych środków. Ostateczną listę przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu obywatelskie 2025 roku poznamy do 14 października.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry