Strona główna/Aktualności/Miasto/5. Rybnicki Dzień Wcześniaka

5. Rybnicki Dzień Wcześniaka

05.11.2022 Miasto

- Wszystko zależy od tygodnia ciąży: czy dziecko urodzi się w 24. tygodniu ciąży i waży około pół kilograma, czy też to 37. tydzień. Są dzieci, które rosną i nie mają żadnych powikłań, ale są i takie, które do końca życia będą wymagać specjalistycznej i fachowej opieki - mówi o wcześniakach Marta Leśniak. Liderka stowarzyszenia „Za wcześnie”, które dziś (5 listopada) w budynku Politechniki Śląskiej zorganizowało 5. Rybnicki Dzień Wcześniaka, podkreśla, że to okazja do podniesienia świadomości społecznej na temat wcześniaków.

5. Rybnicki Dzień Wcześniaka - był tort, wiele atrakcji oraz cennych porad dla rodziców. Zdj. Sabina Horzela-Piskula- Nasz syn urodził się w 24. tygodniu ciąży i niestety było mu dane spędzić wspólnie z nami ledwo 7 godzin i 15 minut. Potem stwierdziliśmy z mężem, że chcemy zrobić coś, co będzie popularyzowało temat i szerzyło wiedzę o wcześniactwie. W świadomości społecznej wcześniak to wciąż „normalne dziecko” tylko trochę mniejsze, a tymczasem takie narodziny oznaczają szereg problemów i powikłań - mówi Marta Leśniak. I dodaje:

- Na świecie jedno na 10 dzieci rodzi się wcześniakiem, więc Światowy Dzień Wcześniaka zwykle ilustruje grafika: 9 dziecięcych skarpetek i jedna malutka. W Polsce to około 30 tys. porodów rocznie, więc skala jest spora i dotyka wielu rodziców i dziadków. O wcześniakach trzeba mówić, bo są ważne, ale chcemy też zwrócić uwagę na ich ojców. Jest przyzwolenie, by kobiety, jako te słabsze, pozwoliły sobie na łzy i większą wrażliwość, a od mężczyzn wymaga się, by byli twardzi, a przecież w nich te emocje też są niezwykle silne - podkreśla szefowa rybnickiego stowarzyszenia „Za wcześnie”.

"Wcześniaki są ważne" - przekonują członkowie stowarzyszenia. Nic dziwnego, w Polsce rodzi się rocznie ok. 30 tys. wcześniaków. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

W trakcie dzisiejszego 5. Dnia Wcześniaka rodzice dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, wysłuchali wielu przydatnych informacji podczas spotkań ze specjalistami, a porad udzielały im m.in. położne i fizjoterapeutki. Była też okazja do dobrej zabawy i podziwiania zabytkowych i rajdowych samochodów. 

- Stowarzyszenie działa od 5 lat, coraz prężnej. Temat wcześniaków jest z jednej strony znany, a z drugiej - niszowy. Ważne jest by w tych trudnych, ale i pięknych momentach życia, nie być samemu - mówił prezydent Piotr Kuczera.

Dzień z motoryzacyjnymi atrakcjami. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Chętni mogli też oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS.

- Wy niczego nie tracicie, a ktoś zyskuje wszystko - mówił 29-letni rybniczanin Jakub Janeta. I wie co mówi, bo niedawno oddał szpik choremu na nowotwór krwi Włochowi.

Jakub Janeta ze stowarzyszenia „Za wcześnie” oddał szpik choremu na nowotwór krwi. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Sabina Horzela-Piskula

5. Rybnicki Dzień Wcześniaka

20 zdjęć

Dziś (5 listopada) w budynku Politechniki Śląskiej w Rybniku odbył się organizowany przez stowarzyszenie „Za Wcześnie” 5. Rybnicki Dzień Wcześniaka. Była to doskonała okazja, aby podnieść świadomość społeczną na temat wcześniaków, ale też by zobaczyć szybkie i zabytkowe samochody. Rodzice dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, dowiedzieli się też wielu ważnych informacji podczas spotkań ze specjalistami, a dzieci miały okazję do dobrej zabawy.

do góry