Strona główna/Aktualności/Miasto/11,5 tysiąca wniosków o dodatek węglowy w Rybniku

11,5 tysiąca wniosków o dodatek węglowy w Rybniku

23.09.2022 Miasto

11,5 tysiąca wniosków o „dodatek węglowy” złożyli mieszkańcy Rybnika. Nie oznacza to, że wszystkie będą mogły zostać wypłacone, bo nowelizacja ustawy mówi o tym, że jeden dodatek węglowy przysługuje na jeden adres. Na wypłatę dodatków miasto Rybnik otrzymało 21 milionów złotych.

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych będzie wypłacany niezwłocznie. Zdj. pixabay

Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3000 zł otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone. W części przypadków z pewnością tak się nie stanie, bo początkowo dodatek miał przysługiwać na gospodarswo domowe, a nie na jeden adres, przez co wnioski z danego adresu dublowano.

Miasto otrzymalo już z Urzędu Wojewódzkiego pieniądze na wypłaty dodatku.

- Dostaliśmy 21 milionów złotych na konto miasta. Wczoraj podczas sesji rady miasta zostały one wprowadzone do budżetu. Niezwłocznie po zakończeniu procedury zaczną się wypłaty. Nowelizacja ustawy mówi o tym, że jeden dodatek węglowy przysługuje na jeden adres, więc złożone deklaracje będą weryfikowane, zgodnie z kolejnością złożonych wniosków - zapowiada Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika. 

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska - jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł to kwota jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze są przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Samorządy muszą uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy.

Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek węglowy mają na to czas do 30 listopada 2022 r.

do góry