Strona główna/Aktualności/Miasto/100 milionów na Drogę Regionalną w Rybniku

100 milionów na Drogę Regionalną w Rybniku

24.08.2022 Miasto

Rybnicki fragment drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna kończy się na skarpie w rejonie ulicy Wodzisławskiej. Jest szansa, że za jakiś czas pojedziemy dalej w stronę Niewiadomia. Dziś, w środę 24 sierpnia w urzędzie miasta podpisana została umowa o dofinansowanie budowy dalszego fragmentu drogi regionalnej kwotą 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Umowę popisali: Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. Zdj. M.KoczyUmowę popisali: Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.

- Rząd wspiera samorządy w dziele budowy i odbudowy dróg lokalnych - temu służy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

- Dzięki temu wsparciu powstanie m.in. obwodnica Rybnika, podobnie jak powstają obwodnice wielu polskich miast i miasteczek. Prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju i korzystają na tym mieszkańcy każdego polskiego regionu - podkreśla wiceminister.

Umowę podpisano 24 sierpnia w Urzędzie Miasta Rybnika

- Dokończenie budowy rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w naszym mieście - przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Bardzo szybko przyzwyczailiśmy się do komfortu, jaki daje możliwość szybkiego przejazdu z jednego końca miasta na drugi. Nic więc dziwnego, że czujemy niedosyt mając nowoczesną drogę, urywającą się kilka kilometrów przed miejscem, do którego powinna prowadzić. Cieszę się, że ten stan rzeczy wreszcie się zmieni. Mamy projekt, mamy wykupione tereny pod budowę i co najważniejsze - mamy pieniądze. W tej chwili trwa opracowywanie zapisów do specyfikacji przetargowej. Sam przetarg na budowę drogi planujemy ogłosić w październiku bieżącego roku - podsumowuje prezydent.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnymi i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Koszt budowy brakujących 4 km odcinka drogi od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, miasto oszacowało na 250 mln zł. M.Koczy

Koszt budowy brakujących 4 km odcinka drogi od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej, miasto oszacowało na 250 mln zł. Uzyskane 100 mln zł to część potrzebnej kwoty. Dodatkowo na budowę drogi Rybnik otrzymał 65 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałe 100 mln zł zabezpieczone zostało w budżecie miast jako wkład własny.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie:

  • jeden bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
  • jedno skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową.
  • Powstaną także 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
  • a także 5 przepustów dla zwierząt.

Koszt budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko, np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Opracowanie Redakcja

do góry