Strona główna/Aktualności/Miasto/100-lecie rybnickich urszulanek

100-lecie rybnickich urszulanek

04.06.2023 Miasto

3 czerwca rybnickie siostry urszulanki oraz społeczność prowadzonego przez nie Zespołu Szkół Urszulańskich obchodziły 100-lecie obecności i działalności urszulanek w Rybniku.

Po mszy w bazylice św. Antoniego uczestnicy jubileuszowych uroczystości, w tym uczniowie najmłodszych klas urszulańskiej szkoły podstawowej wyruszyli na trasę długiego przemarszu. Zdj. Wacław Troszka
- Jesteśmy szkołą publiczną, koedukacyjną i katolicką, miejscem dla wszystkich, pragnących znaleźć doskonałe warunki do rozwoju i zdobywania wiedzy - czytamy na stronie internetowej zespołu szkół, który obecnie tworzą szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące. Matematyczka Małgorzata Dudek, obecna dyrektorka, jest pierwszą świecką dyrektorką w historii rybnickiej urszulańskiej placówki.


Przed południem uroczystą, dziękczynną mszę w bazylice św. Antoniego odprawił biskup katowicki ks. Grzegorz Olszowski, a w koncelebrze wzięła też udział spore grono księży związanych z urszulankami m.in. byli kapelani urszulańskiej szkoły. Po jej zakończeniu uczestnicy jubileuszowych uroczystości, w tym liczna grupa absolwentów szkoły, przeszli na rynek, gdzie głos zabrał m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Przypomniał on postać burmistrza Władysława Webera, który krótko po powrocie Śląska do Polski zabiegał o to, by urszulanki przybyły do Rybnika, by otworzyły i prowadziły tu szkołę średnią dla dziewcząt. Udało się dopiero za drugim podejściem.

Na rynku prezydent Piotr Kuczera wspomniał postać burmistrza Władysława Webera, który sprowadził urszulanki do Rybnika. Zdj. Wacław Troszka
- Wasza obecność była i jest nie tylko źródłem wiedzy i umiejętności, ale także przestrzenią rozwoju duchowego, społecznego i kulturalnego dla wielu pokoleń rybniczan - mówił prezydent Kuczera.

Chwilę później wespół z siostrą przełożoną prowincjonalną Iwoną Skorupą otworzył skrzynię, z której wzbiło się w niebo 100 balonów w urszulańskich barwach.

Dzieciom największą frajdę sprawiły wypuszczone, lecące w górę balony. Zdj. Wacław Troszka

Już na dziedzińcu szkoły odbył się jubileuszowy piknik z poczęstunkiem i występami estradowymi uczniów i ich opiekunów. Każdy mógł otrzymać jubileuszowe wydawnictwo i wpisać się do księgi pamiątkowej.

Pogoda dopisała, humory też starszych i młodszych również, więc jubileuszowy pknik u urszulanek można uznać za bardzo udany. Zdj. Wacław Troszka

Do gmachu zespołu szkół, usytuowanego przy ul. 3 Maja, jest przyklejony skromny budynek z czerwonej cegły. To dom zakonny rybnickich urszulanek. Mieszka ich tu 16, z których 15 pracuje w szkole. Dwie są wicedyrektorkami, a jedna pedagogiem szkolnym. Inne uczą języka polskiego i matematyki, a siostra Jana prowadzi świetlicę.

100-lecie rybnickich urszulanek

30 zdjęć

3 czerwca rybnickie siostry urszulanki oraz społeczność prowadzonego przez nie  Zespołu Szkół Urszulańskich obchodziły 100-lecie obecności i działalności urszulanek w Rybniku. - Jesteśmy szkołą publiczną, koedukacyjną i katolicką, miejscem dla wszystkich, pragnących znaleźć doskonałe warunki do rozwoju i zdobywania wiedzy - czytamy na stronie internetowej zespołu szkół, który obecnie tworzą szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry