Złote Gody w Rybniku

10.08.2022 Kultura i rozrywka

- To święto miłości, oddania i dotrzymywania obietnic. Pół wieku temu każdy z was przyrzekł coś swojej drugiej połówce i tego słowa dotrzymał - mówiła Angelika Naczyńska-Lyp, kierownik rybnickiego Urzędu Stanu Cywilnego, parom które w małżeństwie przeżyły 50 lat.

Uroczystość Złotych Godów odbyła się wczoraj (9 sierpnia) w rybnickim ratuszu, gdzie spotkało się 11 par, które przeżyły wspólnie 50 lat. Wśród nich byli też państwo Róża i Roman Skrzypcowie z Chwałęcic, z których oboje pochodzą. Tam też się poznali - ona miała 15, on 17 lat.

Wśród jubilatów byli też państwo Róża i Roman Skrzypcowie z Chwałęcic. Zdj. Wacław Troszka

- Szliśmy w grupie kolegów i koleżanek, a moja przyszła żona wracała właśnie z majowego - wspomina pan Roman. Ślub wzięli 28 grudnia 1971 roku, a wesele odbyło się w domu, jak to wówczas było w zwyczaju. - Zima była bardzo łagodna. Tego dnia pogoda była raczej wiosenna - mówi pani Róża, która do ślubu szła w tradycyjnej białej sukni, z bukietem białych goździków.

Państwo Skrzypcowie mają dwóch synów i sześcioro wnuków. On pracował na kolei, a potem na kopalni, w dozorze. - Przez 14 lat uczyłem też młodzież w zawodowej szkole kolejowej - wspomina pan Roman. Jego żona jest emerytowaną pielęgniarką. - Pracowałam w szpitalu na Rudzkiej, na sali operacyjnej. To była trudna praca, ale bardzo ją lubiłam, bo z zespołem pielęgniarek i lekarzy byliśmy jak jedna wielka rodzina - opowiada pani Róża.

Od lewej: Jadwiga i Edward Fiukowie, Lidia i Henryk Kłoskowie, Irena i Jerzy Krauzowie, Janina i Wiesław Dudkowie, Maria i Ireneusz Jajkowie oraz Tadeusz Orlikowski. Na zdjęciu również prezydent Piotr Kuczera i kierownik USC Angelika Naczyńska-Lyp. Zdj. Wacław Troszka.

Państwo Skrzypcowie podobnie jak pozostali małżonkowie uczestniczący w Złotych Godach odebrali z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery medale za długoletnie pożycie przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jubilaci wysłuchali też występu duetu mamy i córki: Agnieszki Janas i Michaliny Porszke z Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku oraz wielu życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności. 

Od lewej: Róża i Roman Skrzypcowie, Irena i Bernard Szostakowie, Irena i Stanisław Putkowscy, Krystyna i Ludwik Wundzinscy, Maria i Witold Pieckowie. Na zdjęciu również prezydent Piotr Kuczera i kierownik USC Angelika Naczyńska-Lyp. Zdj. Wacław Troszka

A sami zdradzili nam receptę na wspólne życie we dwoje: - Zawsze trzeba najpierw patrzeć na drugiego człowieka, a dopiero potem na siebie. Warto postawić się na miejscu tej drugiej osoby i pomyśleć jak ona będzie się czuła w danej sytuacji - mówi Roman Skrzypiec, a jego żona dodaje: - Trzeba myśleć i działać wspólnie.

Autor: Sabina Horzela-Piskula.

Złote Gody w Rybniku

14 zdjęć

9 sierpnia w rybnickim ratuszu odbyła się uroczystość Złotych Godów, w której wzięły udział pary z 50-letnim stażem małżeńskim. Jubilaci odbrali z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery medale za długoletnie pożycie przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wysłuchali też występu Agnieszki Janas i Michaliny Porszke z Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku oraz wielu życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności.

do góry