Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Złota Lira dla orkiestry z Krasocina

Złota Lira dla orkiestry z Krasocina

20.06.2022 Kultura i rozrywka

- Naszą siłą jest jedność. Staram się stworzyć w zespole prawdziwie rodzinną atmosferę. Młode osoby wstępujące do orkiestry są szanowane przez starszych, mogą też liczyć na ich pomoc i wsparcie, więc nikt nie czuje się obco. Mamy się bawić muzyką i grać na dobrym poziomie. Każdy występ traktujemy poważnie i za każdym stoi ogrom naszej pracy - mówi Leopold Kwapisz, dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin, która zdobyła Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Impreza zakończyła się wczoraj (19 czerwca) w Teatrze Ziemi Rybnickiej koncertem galowym.

Złota Lira dla orkiestry z Krasocina. Zdj. Wacław TroszkaNa festiwal przyjechali po raz pierwszy. - Wybieraliśmy się do Rybnika już kilka razy, ale zawsze coś pokrzyżowało nam plany. Wreszcie udało się nam przyjechać i … wygrać! To bardzo fajny, doskonale zorganizowany i poprowadzony festiwal - mówi Leopold Kwapisz, kapelmistrz orkiestry, w której gra prawie 50 młodych muzyków, w wieku od 14 do 30 lat. - Na zapleczu mamy jeszcze około 20 osób w tzw. szkółce, którą prowadzę od pół roku oraz kolejnych nowych członków, szkolących się pod okiem swoich instruktorów. Nasza miejscowość leży 50 km od Kielc i 80 km od Częstochowy, więc jest problem z dojazdem do szkół muzycznych, dlatego posiłkujemy się swoimi instruktorami i stale współpracujemy z muzykami pracującymi w szkole muzycznej w Kielcach - mówi kierownik orkiestry, która z Rybnika wyjechała ze Złotym Pasmem, Grand Prix Festiwalu i Złotą Lirą - pucharem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czasie koncertu galowego zwycięzcy dali próbkę swoich umiejętności i zagrali m.in. utwory z filmów „Wojna domowa”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste”, a towarzyszyły im również mażoretki z grupy tanecznej Aplauz, która działa przy orkiestrze od 2005 roku.

Grupa taneczna Aplauz. Zdj. Wacław Troszka

Międzynarodowe jury, które w czasie przesłuchań w TZR oceniło występy 7 orkiestr, przyznało Złote Pasmo orkiestrze Istropolis Concert Band z Bratysławy pod dyrekcją Romana Mad’ara, w której grają studenci i absolwenci szkół artystycznych. Srebrne Pasma zdobyły: Orkiestra Dęta Biała-Pokrzywnica (dyrygent Andrzej Weinkopf) i Orkiestra Reprezentacyjna AGH Kraków (Adrian Bator), a Brązowe Pasma - Szkolna Orkiestra Dęta „Allegretto” z Rogoźnika (Krzysztof Zając) i Reprezentacyjna Orkiestra Cianowice (Adrian Bator).
Wręczono też nagrody indywidualne. Statuetkę Złotej Liry za profesjonalne dyrygenckie wykonanie programu konkursowego otrzymał Roman Mad’ar, a wyróżnienie specjalne jury: nagrodę publiczności i dyrektora festiwalu oraz statuetkę Złotej Liry za brawurowe wykonanie musztry paradnej - charyzmatyczny dyrygent Andriyan Leskiv i jego orkiestra Fanfares of Lviv z Ukrainy.

Orkiestra ze Lwowa - Fanfares of Lviv. Zdj. Sabina Horzela-Piskula
- Cenimy to, że w tak trudnym czasie przyjechaliście do naszego miasta, oraz że muzycznie promujecie swój kraj i udowadniacie, że kultura może być swoistą bronią, potwierdzającą waszą niezależność i niepodległość - mówił prezydent Piotr Kuczera, który wręczył nagrody laureatom. A goście z Ukrainy byli wczoraj jednymi z gwiazd koncertu galowego i zagrali dla rybnickiej publiczności m.in. „Hej, sokoły” i … „Ona tańczy dla mnie”. Towarzyszyły im też mażoretki.
W orkiestrowym festiwalu Złota Lira (17-19 czerwca) wzięło udział w sumie 19 zespołów z Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy. - Największą satysfakcję daje mi to, że orkiestry chcą wracać do Rybnika. Mam nadzieję, że uda się nam powrócić do skali festiwalu z czasów przed pandemią - mówił Marian Wolny, dyrektor festiwalu Złota Lira.
Autor: Sabina Horzela-Piskula.

Złota Lira jedzie do Krasocina!

20 zdjęć

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin zdobyła tytuł Grand Prix XXXI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, który dziś zakończył się w Rybniku. Podczas koncertu galowego w Teatrze Ziemi Rybnickiej wręczono tytuły i nagrody, a najwięcej powodów do radości miała właśnie orkiestra z Krasocina pod dyrekcją Leopolda Kwapisza. O laury festiwalu, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Marian Wolny, dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik" i dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach, tym razem rywalizowało 7 orkiestr dętych, ale w naszym mieście zaprezentowało się w sumie 19 zespołów z Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy. Szyku zadały też mażoretki.

do góry