Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Wertep, czyli ukraińskie jasełka w Rybniku

Wertep, czyli ukraińskie jasełka w Rybniku

13.01.2024 Kultura i rozrywka

- A Was niech syn maleńki, Pan Jezus błogosławi szczęściem, zdrowiem i pokojem, od stu lat do stu lat, póki wola miłego Boga! - takie życzenia usłyszeli dziś widzowie ukraińskiego wertepu, czyli przedstawienia bożonarodzeniowego w tradycji prawosławnej. Jasełka w bibliotece przygotowały dzieci, rodzice i nauczyciele z ukraińskiego zespołu wokalnego Gwiazdeczka, który działa w Rybniku od ubiegłego roku.

Ukraińskie jasełka przygotował zespół wokalny Gwiazdeczka, który działa w Rybniku od ubiegłego roku. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Gwiazdeczka to projekt Fundacji Nieobcy, która działa na rzecz uchodźców.

- Pomysł na studio wokalne dla utalentowanych dzieci z doświadczeniem uchodźczym zrodził się podczas spotkania z Tetianą Shybalovą, koleżanką z zespołu Czornobrywc'i - wokalistką i nauczycielką wokalu. Wiedziałyśmy, że sporo rodziców szuka dla swoich dzieci zajęć wokalnych, ale takich, w czasie których mogłyby one śpiewać w ojczystym języku i kontynuować ukraińskie tradycje. Najpierw dzieci znalazły w Rybniku schronienie przed wojną, a potem ulubione zajęcia - mówiła Alla Ożyjewska-Brożyna, prezeska Fundacji Nieobcy.

- Dla dzieci studio wokalne stało się ośrodkiem terapeutycznym i namiastką normalności - mówiła Alla Ożyjewska-Brożyna, prezeska Fundacji Nieobcy. Zdj. (S)

W zespole śpiewa obecnie ponad 20 dzieci w wieku od 6 do 17 lat, a swoje talenty pokazały dziś grając i śpiewając w bibliotece. W wertepie, podobnie, jak w polskich jasełkach, pojawiają się Pasterze i Aniołowie, Trzej Królowie i Herod, a także Śmierć i Diabły.

- Pod okiem nauczycielek Natalii Stakhiv i Tetiany Shybalovej dzieci uczą się śpiewu, recytacji wierszy i technik teatralnych. Dla nich studio wokalne stało się ośrodkiem terapeutycznym i namiastką normalności. Często jest tak, że zajmowanie się tym, co lubisz i co robiłeś wcześniej, pomaga przeboleć traumę i przywrócić motywację do życia - mówi prezeska Fundacji Nieobcy.

Na bibliotecznej scenie wystąpiły dzieci i dorośli. - Ciepłą atmosferę i przyjazne relacje panujące wśród młodszych i starszych zawdzięczamy nauczycielom i rodzicom - mówi Alla Ożyjewska-Brożyna. Zdj. (S)

Ukraińskie jasełka oklaskiwali zaproszeni goście, a wśród nich radni Mariusz Wiśniewski i Franciszek Kurpanik, członkinie Rybnickiej Rady Kobiet oraz Ojciec Taras z kościoła grekokatolickiego, który mówił o tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wiara i duchowość. Ukraińskie jasełka zakończyła polska kolęda "Dzisiaj w Betlejem" w wykonaniu zespołu Gwiazdeczka.   

Wertep, czyli ukraińskie jasełka w Rybniku

28 zdjęć

- A Was niech syn maleńki, Pan Jezus błogosławi szczęściem, zdrowiem i pokojem, od stu lat do stu lat, póki wola miłego Boga! - takie życzenia usłyszeli 13 stycznia, widzowie ukraińskiego wertepu, czyli przedstawienia bożonarodzeniowego w tradycji prawosławnej. Jasełka w bibliotece głównej wystawiły dzieci, rodzice i nauczyciele z ukraińskiego zespołu wokalnego Gwiazdeczka, który działa w Rybniku od ubiegłego roku.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry